سازمان پیمان امنیت جمعی خواستار برقراری روابط با سازمان شانگهای شد

شانگهای,پیمان امنیت جمعی

دوشنبه - ایرنا - ˈالکساندر بابرفˈ مشاور اداره همکاری های سیاسی سازمان پیمان امنیت جمعی گفت: این سازمان علاقه مند به برقراری روابط و همکاری های گسترده اقتصادی با ˈسازمان همکاری های شانگهایˈ است.

به گزارش ایرنا، بابرف روز پنجشنبه در همایش موسوم به ˈسازمان همکاری شانگهای و تأمین امنیت منطقهˈ در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان، افزود: در منطقه آسیای مرکزی دو نهاد بزرگ منطقه ای شامل سازمان پیمان امنیت جمعی و سازمان همکاری های شانگهای وجود دارد که لازم است نقش مهمی ایفا کنند و در همین راستا این سازمان خواستار همکاری گسترده با سازمان شانگهای است.

وی افزود: با توجه به نزدیک شدن زمان خروج کامل نیروهای ائتلاف بین المللی از افغانستان، کشور تاجیکستان که عضو هر دو سازمان است، به خاطر داشتن مرزهای طولانی با افغانستان با تهدیدهای جدی مواجه خواهد شد از اینرو وظیفه این سازمان هاست که این کشور را مورد حمایت های لازم اقتصادی و نظامی قرار دهند.

وی در سخنرانی خود با موضوع ˈفعالیت سازمان پیمان امنیت جمعی در تحکیم امنیت منطقهˈ گفت: این سازمان برای تحکیم مرزهای تاجیکستان تدابیر لازم را می اندیشد و به مرزبانان تاجیک کمک های لازم را ارائه خواهد کرد.

همایش دو روزه موسوم به ˈنقش سازمان همکاری شانگهای در تامین امنیت منطقه: مشکلات و چشم اندازˈ با محوریت بررسی چالش ها و تهدیدات امنیتی منطقه در دوران معاصر، با همکاری مرکز تحقیقات راهبردی ریاست جمهوری تاجیکستان و دبیرخانه سازمان همکاری شانگهای در تاجیکستان، امروز پنجشنبه پایان یافت.

چهاردهمین اجلاس سران کشورهای عضو و ناظر سازمان همکاری شانگهای با حضور رییس جمهوری اسلامی ایران سپتامبر سال جاری میلادی (شهریور 93) در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان برگزار می شود.

در نشست سران کشورهای عضو سازمان شانگهای ماه سپتامبر سال گذشته میلادی در بیشکک، ریاست دوره ای این سازمان به تاجیکستان واگذار شد.

سازمان همکاری های شانگهای در سال 2001 با عضویت چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان تاسیس شد.

جمهوری اسلامی ایران، هند، افغانستان، مغولستان و پاکستان عضو ناظر این سازمان هستند.

سازمان نظامی پیمان امنیت جمعی (CSTO) نیز با هدف تامین امنیت کشورهای منطقه در سال 1992 میلای تشکیل شد و روسیه، ارمنستان، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان و تاجیکستان در آن عضویت دارند.

آساق**ه.ص**1663**2017
کد N283120