پکن مقامات ویتنام رابه تساهل در برخورد باخشونت علیه چینی ها متهم کرد

چین ویتنام

تهران– ایرنا- پکن در پی افزایش خشونت علیه شهروندان چینی مقیم ویتنام، امروز ( پنجشنبه) مقامات ارشد ویتنام را به تساهل و همدستی در این خشونت ها متهم کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از پکن، ˈهوآ چونینگˈ سخنگوی وزارت خارجه چین، ویتنام را به همدستی با شورشیانی متهم کرد که اقداماتشان علیه چینی های مقیم ویتنام به کشته شدن دستکم یک نفر منجر شده است.

سخنگوی وزارت خارجه چین در یک نشست خبری اعلام کرد: تشدید خشونت ها علیه کارخانه ها و دفاتر شرکت های چینی، با اغماض و همدستی ویتنام با نیروهای ضد چینی محلی و عاملان خشونت ها، ارتباط مستقیم دارد.

براساس این گزارش، هزاران ویتنامی در اعتراض به حفاری های چین در منطقه مورد مناقشه در دریای جنوب چین، ساختمان های شرکت های خارجی در ویتنام را به آتش کشیدند و به مناطق صنعتی حمله کردند. گفته می شود یک چینی در جریان این ناآرامی ها کشته شده است.

سفارت چین از مقامات امنیتی ویتنام خواست که به منظور حفاظت از امنیت اتباع چینی و حقوق قانونی شان ˈاقدامات موثری ˈ صورت دهد.

همچنین دولت چین در پی وقوع تظاهرات خشونت آمیز بر ضد چینی ها در ویتنام ، به اتباع خود در مورد سفر به این کشور هشدار داد.

تنش های سرزمینی چین و ویتنام پس از آن آغاز شد که شرکت نفت چینی چندی پیش یک سکوی حفاری را در آب های مورد مناقشه منطقه برپاکرد.

اروپام** 9053**2017
کد N283115