آغاز مذاکرات صلح اوکراین بدون حضور جدایی طلبان

سیاسی

مذاکرات صلح اوکراین که از سوی اروپا حمایت می‌شود بدون حضور جدایی‌طلبان روسیه که خواستار به رسمیت شناخته شدن حاکمیت‌شان هستند، آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشتید پرس، نقشه راهی که توسط سازمان امنیت و همکاری اروپا برای پایان دادن به بحران اوکراین در نظر گرفته شد از سوی غرب و همچنین روسیه مورد حمایت قرار گرفت.

این در حالی است که طرفین درگیر در اوکراین به جای گفت‌وگو بیشتر علیه یکدیگر سخن می‌گویند.

در همین راستا دنیس پوشیلین، رهبر مخالفان کی‌یف در شهر دونتسک عنوان کرد که جناح او به مذاکرات با دولت دعوت نشده است و اینکه چنین مذاکراتی تنها می‌تواند حول محور به رسمیت شناخته شدن جمهوری مردمی دونتسک باشد.

این در حالی است که اولکساندر تورچینف، رئیس جمهور موقت اوکراین در آغاز این مذاکرات ضمن بیان اینکه مقامات کی‌یف آمادگی برگزاری این گفت‌وگوها را دارند، تاکید کرد که با افراد مسلح حامی روسیه مذاکره نخواهند کرد.

این در حالی است که آرسنی یاتسنیوک، نخست وزیر اوکراین، حفظ صلح و آرامش در این کشور را وظیفه‌ای "فوق‌العاده دشوار" خواند.

وی همچنین در خصوص آغاز مذاکرات ملی اوکراین گفت: این گامی مهم است زیرا ما مسولیت آینده یک ملت 45 میلیون نفری را بر عهده داریم.

دور اول این مذاکرات که روز چهارشنبه آغاز شد بدون نتیجه‌ای مشخص و تنها با تعیین طرحی مبهم برای دیدار دوباره طی چند روز آینده به پایان رسید.

انتهای پیام

کد N282907