در پی کشته شدن 284 معدنچی/

دامنه تظاهراتهای ضددولتی به 11 شهر ترکیه کشیده شد

معدن

آنکارا- ایرنا - در پی انفجار در یک معدن ذغال سنگ در غرب ترکیه که بر اثر آن 284 معدنچی جان خود را از دست دادند، شب گذشته 11 شهر ترکیه شاهد تظاهرات ضد دولتی بود.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا به نقل از مطبوعات محلی، هزاران نفر در شهرهای ˈاسکی شهر ، آنکارا، سوما، ازمیت، ازمیر، گیره سون، استانبول، بورسا، کرک قلعه، چورلو و تراکیاˈ به خیابانها آمده و علیه دولت آنکارا شعار دادند.

تظاهرات در اسکی شهر که اغلب معترضان دانشجویان بودند به خشونت کشید و معترضان شیشه های برخی بانکها را شکسته و با پلیس درگیر ترکیه شدند.

در دیگر شهرها نیز پلیس با گاز اشک آور و ماشین های آب پاش معترضان را متفرق کردند که در این میان شمار زیادی مصدوم و بازداشت شدند.

دیروز همچنین دانشجویان دانشگاه فنی خاورمیانه آنکارا و دیگر دانشجویان دانشگاه های این شهر در حالی که علیه دولت ترکیه شعار می دادند، به سوی ساختمان وزارت انرژی و منابع طبیعی در این شهر راهپیمایی کردند.

تظاهرات کنندگان دولت آنکارا را مسبب حادثه انفجار معدن و کشته شدن معدنچی ها عنوان کردند.

پلیس ترکیه برای متفرق کردن تظاهرات کنندگان از گاز اشک آور و ماشین های آب پاش استفاده کرد که موجب بروز درگیری میان دانشجویان و ماموران پلیس شد.

شماری از دانشجویان معترض نیز بازداشت شدند.

حدود 700 نفر از معترضان نیز تصمیم به برگزاری تظاهرات در مقابل ساختمان وزارت انرژی ترکیه را داشتند که با مداخله پلیس مواجه شدند.

در انفجار معدن ذغال سنگ در منطقه ˈسوماˈ در استان ˈمانیسا ˈ در غرب ترکیه تاکنون 284 نفر کشته و 88 نفر نیز زخمی شده اند.

خاورم** 2010**230/1275
کد N282859