روپیه هند تقویت شد- تاثیر گمانه زنی های انتخاباتی براقتصاد هند

هند,روپیه

دهلی نو - ایرنا - پس ازانتشار برخی نظر سنجی ها حاکی از تغییر دولت درهند، ارزش برابری روپیه در برابر ارزهای عمده روز پنجشنبه تقویت شد.

به گزارش ایرنا، در شروع معاملات بازار ارز هند امروز هر 59 ممیز 46 روپیه با یک دلار معامله شد که این رقم طی 10ماه اخیر بی سابقه است.

طی ماه های اخیر ارزش برابری دلار در برابر پول ملی هند همواره بیش از60 روپیه بوده است.

در همین حال رسانه های هند نیز اعلام کردند سرمایه گذاران منتظر نتیجه بعداز انتخابات مجلس عوام هند (لوک سابا) هستند.

برخی گمانه زنی ها نیزحاکیست شاخص بازارهای سهام هند در طول هفته جاری که انتخابات به پایان رسیده و همه منتظر نتیجه آن هستند، احتمالا شاهد نوسان شدیدی خواهد بود.

تاثیر اولین نظر سنجی ها که نشان می دهد حزب حاکم کنگره از قدرت کنار خواهد رفت و حزب راستگرای بهارتیا جاناتا (بی جی پی ) پس از یک دهه مجداد به صحنه سیاسی هند باز می گردد، باعث شد که شاخص بازار سهام بمبئی از 24000 فراتر برود.

شاخص بازار سهام بمبئی روز سه شنبه این هفته و یک روز پس از پایان انتخابات شانزدهمین دوره مجلس عوام هند (لوک سابا) بدنبال انتشار نتیجه نظرخواهی حاکی از امکان تشکیل دولت توسط بی جی پی برای اولین بار در تاریخ این بازار از 24000 واحد فراتر رفت.

آخرین نظرسنجی ها که بلافاصله پس از پایان انتخابات مجلس هند (لوک سابا) انتشار یافته نشان می دهد ائتلاف دمکراتیک ملی تحت رهبری حزب راستگرای بهارتیا جاناتا (بی جی پی) دولت جدید این کشور را تشکیل خواهد داد.

انتخابات شانزدهمین دوره مجلس عوام هند (لوک سابا) عصر روز دوشنبه این هفته پس از 9مرحله و 35 روز برگزاری، خاتمه یافت.

براساس تصمیم کمیسیون انتخابات هند قرار است شمارش آرا از روز 16می (26 اردیبهشت ) آغاز شود.

آخرین خبرها نیز حاکیست که ˈمانموهان سینگˈ نخست وزیر هند از حزب کنگره دیروز ضیافت عصرانه ای را برای بیش از 110 تن از کارکنان ارشد دفتر خود در منزلش ترتیب داده و با آنان خداحافظی کرده است.

گفته می شود وی که یک دهه نخست وزیر هند بود دیگر به دفترش قبل از تحویل مسوولیت به نخست وزیر بعدی باز نخواهد گشت.

آساق ** 275 **
کد N282698