گزارش مهر از مذاکرات وین/

دور دوم مذاکرات ایران و 1+5 برگزار شد / آغاز نگارش متن توافق نهایی

سیاست خارجی

دور دوم مذاکرات ایران و کشورهای 1+5 در وین با حضور کاترین اشتون ، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و محمد جواد ظریف ، وزیر امور خارجه کشورمان برگزار شد .

به گزارش خبرنگار مهر، دور دوم مذاکرات ایران و کشورهای 1+5 در وین با حضور کاترین اشتون ، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و محمد جواد ظریف ، وزیر امور خارجه کشورمان برگزار شد .

قرار است در این نشست درباره آغاز نگارش متن توافق نهایی رایزنی و اقدام شود.

بر اساس این گزارش مذاکرات ایران و 1+5 صبح امروز با جلسه ای بین اعضای دو تیم که کمتر از یک ساعت طول کشید آغاز شد . در نشست صبح طرفین درباره چارچوب ادامه مذاکرات برای نگارش متن توافق نهایی گفتگو کردند.

اعضای دوتیم پس از نشست صبح در جلسات داخلی مشورت هایی را داشتند که در این خصوص یک عضو تیم مذاکره کننده هسته ای به مهر گفت: بحث درباره چارچوب همچنان ادامه دارد .

در نشست بعد از ظهر کاترین اشتون به همراه معاونین خود و همچنین نمایندگان 6 کشور و محمد جواد ظریف نیز به همراه تیم هسته ای کشورمان در مذاکرات حضور دارند.

 مایکل مان، سخنگوی کاترین اشتون نیز در پایان نشست صبح ضمن آنکه مذاکرات صبح را سازنده دانست، گفت:  برنامه ما این است که این مرحله از مذاکرات که با هدف دستیابی به یک راه حل جامع برای توافق هسته ای نهایی آغاز شده تا روز جمعه ادامه داشته باشد.

مایکل مان خاطرنشان کرد: ما وارد یک مرحله جدید شده ایم و همه طرفین بسیار متعهد هستند نسبت به مذاکرات، نشست ها در سطح کارشناسی نیز همچنان ادامه دارد.

وی افزود: ما در این مرحله درمورد این موضوع تبادل نظر می کنیم که یک توافق نهایی به چه شکلی خواهد بود، ضمن اینکه مذاکرات سختی است زیرا موضوعات و سوالات فنی بسیار پیچیده ای همچنان مطرح است که باید بررسی می شود.

هر دو طرف در اظهار نظرهایی که در چند روز گذشته درباره این دور از مذاکرات که دور چهارم از گام نهایی است ، داشته اند مذاکرات را سخت و دشوار خوانده اند .

محمد جواد ظریف ، وزیر امور خارجه کشورمان شب گذشته پس از دیدار با اشتون گفت : مرحله نگارش مرحله ایست که دو طرف به اعتماد به نفس و یک اطمینان خاطر از روش برخورد طرف مقابل نیاز دارند تا به نگارش متن نهایی بپردازند.

وزیرخارجه کشورمان بار دیگر با تاکید بر دشواری های موجود در روند مذاکرات گفت: البته در صورتی که طرف مقابل با حسن نیت و واقع بینی وارد مذاکرات شود این احتمال وجود دارد که مذاکرات زودتر از زمان تعیین شده شش ماهه، به نتیجه نهایی دست یابد.

ظریف بار دیگر با تاکید براینکه ذره ای از حقوق هسته ای کشورمان کوتاه نمی آییم گفت: هیچگاه در پی تولید سلاح هسته ای نبوده ایم و این سلاح را برای امنیت جمهوری اسلامی ایران مفید نمی دانیم.

همچنین سید عباس عراقچی، معاون حقوقی و بین الملل وزارت امور خارجه نیز گفت : هدف اول ما این است که به یک توافق اولیه درباره چارچوب برسیم و هنوز نمی‌دانیم این توافق احتمالی اصولا به چه شکل و با چه اجزایی باشد و چارچوب و کلیات آن را از روز چهارشنبه شروع به بحث می‌کنیم که شامل نام یا عنوان آن هم می‌شود. طبیعی است هر طرف از مذاکرات دیدگاهی را درباره نام این توافق داشته باشد و ما هم شنید‌ه‌ایم و ما هم ایده‌هایی داریم اما این که کدام یک مذاکره و نهایی شود در طول مذاکرات مشخص می‌شود.

وی افزود : امیدواریم و اراده آن را داریم که در چارچوب زمانی مشخص شده به توافق برسیم و هیات مذاکره کننده دستورالعمل لازم را برای به نتیجه رسیدن در کوتاه‌ترین زمان در اختیار دارد.

رادیو فرانسه در گزارشی که منتشر کرده است این دور از مذاکرات در روزهای آینده بسیار دشوار عنوان کرده است .

جان کری در اظهاراتی که اخیرا منتشر شده اعلام کرده بود که ایران باید در این دور از مذاکرات تصمیمات سختی را بگیرد ، هر چند که سید عباس عراقچی در این باره تأکید داشته است که : اگر قرار است کسی تصمیم سخت بگیرد این آمریکایی‌ها هستند که باید خود را از تصمیماتی که بر اساس توهمات است رها کنند. تصمیم سختی که آن‌ها باید بگیرند این است که در تعامل با کشورهای دیگر استفاده از ابزارهای تهدید و تحریم را کنار بگذارند. فکر می‌کنم همه کشورها در 1+5 به ویژه آمریکا به این برداشت نزدیک شده‌اند کمااین‌که در توافق ژنو هم تصمیمات سخت را آمریکایی‌ها گرفتند با پذیرش ادامه غنی‌سازی در ایران و کنار گذاشتن سیاست غنی‌سازی صفر.

از سوی دیگر لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه نیز گفت: پاریس در دور جدید مذاکرات هسته ای با تهران بسیار هوشیار خواهد بود.

سوزان رایس مشاور امنیت ملی رییس جمهوری آمریکا نیز  گفته است در صورتی که آمریکا در دور جدید مذاکرات نسبت به ماهیت غیر نظامی برنامه اتمی ایران اطمینان حاصل نکند هیچ توافق نهایی صورت نخواهد گرفت.

به هر حال با وجود همه این اظهارات و اظهار نظرهای دیگر که به نظر می رسد به منظور تحت الشعاع قرار دادن مذاکرات مطرح می شود، وزیر امور خارجه کشورمان در بدو ورد به وین دیروز اعلام کرد که تیمی قوی از سوی ایران در مذاکرات حضور دارند و  آمده ایم تا با عزمی راسخ برای حفظ حقوق ملت ایران گفتگو کرده و به نتیجه برسیم و فرصت کافی نیز برای دستیابی به این هدف داریم.

البته در این دور از مذاکرات تیم هسته ای کشورمان را عده ای از کارشناسان و حقوقدان ها نیز همراهی می کنند که تعدادی از آنها در مذاکرات حضور یافته اند . جمشید ممتاز و امیر حسین زمانی نیا در نشست افتتاحیه مذاکرات بر سر میز مذاکره حضور داشتند.

مذاکرات ایران و کشورهای 1+5 در این دور قرار است تا روز جمعه ادامه پیدا کند.

وبگردی