معاون قرآن وزارت فرهنگ و ارشاد:

باید فعالیت‌های قرآنی را به فرهنگ قرآنی تبدیل کنیم

قرآن کريم

معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: ما باید فعالیت‌های قرآنی را به جریان و فرهنگ در سطح جامعه تبدیل کنیم.

معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: ما باید فعالیت‌های قرآنی را به جریان و فرهنگ در سطح جامعه تبدیل کنیم.

به گزارش خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حجت‌الاسلام والمسلمین حشمتی در دهمین نشست تخصصی اساتید، قاریان و حافظان ممتاز قرآن کریم که در حسینیه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و به همت شورای عالی قرآن کریم برگزار شد، اظهار کرد: ما بیش از این‌ها به این قبیل نشست‌ها نیاز داریم چراکه اینگونه نشست‌ها می‌تواند سندهایی را در بر داشته باشد که آن سندها برای پیشبرد اهداف قرآنی کشور مفید است.

وی ادامه داد: بر اساس سند منشور توسعه تصویب شده که ما در مسائل قرآنی باید پیشرفت‌های زیادی داشته باشیم. یکی از این فعالیت‌ها هم‌اندیشی است که با حضور اساتید قرآنی در تمامی رشته‌ها صورت می‌گیرد. فعالیت دیگری که برای رسیدن به سند چشم‌انداز توسعه در راستای فعالیت‌های قرآنی انجام می‌دهیم تشکیل خانه قرآن است که در آن به ترجمه علمی قرآن می‌پردازیم.

معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: فعالیت دیگر راه‌اندازی سایت و پرتال قرآنی است که این فعالیت در دستور کار ما قرار دارد و ان‌شاءالله تا ماه مبارک رمضان این سایت قرآنی راه‌اندازی می‌شود و حوزه معاونت قرآنی فعالیت‌های دیگری نیز دارد که از جمله آن فعالیت‌ها تبلیغ و ترویج عمده مسائل قرآنی است.

حشمتی افزود: کار دیگری که باید انجام دهیم این است که افرادی که مردم جامعه را به سمت قرآن سوق می‌دهند خود باید عامل حرکت قرآنی باشند یعنی ابتدا خود به دستورات قرآن عمل کنند. این مساله مهمی است که باید به آن توجه کنیم.

معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه با بیان اینکه در آستانه شهادت حضرت زینب (س) هستیم، با تسلیت این ایام، عنوان کرد: متاسفانه در جامعه ما حضرت زینب (س) را به خوبی نشناخته‌اند از جمله مصداق‌های قرآنی که حضرت زینب (س) داشت صبر این حضرت بود. حضرت زینب (س) اسوه والای صبر است که نظیر او را تاریخ نمی‌بیند.

حشمتی افزود:‌ یکی دیگر از ویژگی‌های قرآنی حضرت زینب علم و عقل ایشان بود که باعث شده بود که حضرت به «عقیله» بنی‌هاشم لقب بگیرد. زمانی که ایشان در مدینه زندگی می‌کردند افرادی که خواستار تفسیر قرآن بودند به حضرت زینب (س) مراجعه می‌کردند و ایشان مفسر قرآن در زمان خود بود. کوفیان همه مدیون علم قرآنی حضرت زینب (س) هستند.

وی در پایان گفت: حضرت زینب (س) در عبادت نیز کم‌نظیر بود و مصداق عینی آیه‌های قرآنی بود. امام سجاد (ع) در مورد حضرت زینب (س) می‌فرماید عصر عاشورا که تمام شد و اذان مغرب را گفتند حضرت زینب با تمام دغدغه‌هایش به نماز شب مشغول شد و این عظمتی است که تاریخ در وجود حضرت زینب (س) دیده است.

انتهای پیام

کد N282188