تاکید کره شمالی بر تداوم برنامه تسلیحات هسته ای

هسته ای,آمریکا

تهران-ایرنا- کره شمالی روز چهارشنبه اعلام کرد که به گسترش برنامه تسلیحات هسته ای خود با هدف تقویت بازدارندگی دفاع از خود و دفع تهدیدها از سوی آمریکا ادامه خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی، این وعده کره شمالی در حالی مطرح شده است که آمریکا و جامعه جهانی اخیرا تلاش های خود را برای متقاعد کردن پیونگ یانگ در کنار گذاشتن برنامه تسلیحات هسته ای و متوقف کردن اقدامات تحریک آمیزش افزایش داده است.

روزنامه رودونگ سینمون ارگان حزب حاکم کره شمالی نیز در مطلبی عنوان کرد: برنامه هسته ای ما اهرم بازدارندگی دفاع از خود است که لازم است حفظ شود و برای حفاظت در برابر تهدیدهای هسته ای از سوی آمریکا گسترش یابد.

این روزنامه افزود: مادامی که آمریکا به تمرین های نظامی سالانه مشترک خود با کره جنوبی ادامه دهد، کره شمالی نیز به ازمایش های هسته ای و موشک های بالستیک خود ادامه خواهد داد. این به نفع منافع آمریکا و امنیت ملی این کشور است که سیاست های خصمانه خود را در قبال پیونگ یانگ کنار بگذارد و یک خط سیاسی جدید در قبال کره شمالی در پیش گیرد.

این روزنامه همچنین در مطلب دیگری از هشدارهای اخیر وزیر خارجه کره جنوبی در مورد توسعه تسلیحات هسته ای کره شمالی انتقاد کرد. وزیر خارجه کره جنوبی به تازگی در سخنرانی اعلام کرده بود که کره شمالی به دلیل اقداماتش در راستای فعالیت های بیشتر هسته ای با تدابیر تنبیهی قوی تری روبه رو خواهد شد.

این روزنامه کره شمالی افزود: اظهارات وزیر خارجه کره جنوبی موضع گیری مضحک است. این اظهارات نشان می دهد که طرح شیطانی رییس جمهوری کره جنوبی که می خواهد به مردمش با حمایت نیروهای خارجی ضربه بزند، وارد یک مرحله خطرناک می شود.

کره شمالی پیشتر در سالهای 20006، 2009 و 2013 سه آزمایش هسته ای انجام داده بود. پیونگ یانگ پیشتر نیز هشدار داده بود که به تمامی اقدامات تحریک آمیز آمریکا و کره جنوبی در مورد تمرین ها و رزمایش های نظامی و موشکی اش با هیچ گذشتی پاسخ خواهد داد.

پیش از این آمریکا و برخی از کشورهای درگیر در مساله کره شمالی قصد داشتند تا مذاکرات شش جانبه با هدف خلع سلاح هسته ای کره شمالی از سر گرفته شود اما این اقدام تاکنون ناکام بوده است. این در حالی است که مذکرات شش جانبه با هدف متوقف کردن برنامه تسلیحات هسته ای کره شمالی با حضور نمایندگان آمریکا، ژاپن، کره شمالی، کره جنوبی، روسیه و چین از اواخر سال 2008 متوقف بوده است. ماه گذشته کره شمالی تهدید کرد که شکل جدیدی از آزمایش هسته ای را انجام خواهد داد. این اعلام پیونگ یانگ نگرانی هایی را در مورد تشدید تنش ها در شبه جزیره کره به دنبال آزمایش هسته ای قریب الوقوع کره شمالی ایجاد کرده است.

مترجمام**9234**1010
کد N282089