پورمحمدی در جمع خبرنگاران:

بابک زنجانی در بازجویی ها همکاری های خوبی نداشته است/ لیست بدهکاران بانکی جدید نیست

دولت

وزیر دادگستری گفت: بابک زنجانی تا امروز در بازجویی ها همکاری خوبی نداشته و بر اساس اطلاعات به دست آمده اموال شناسایی شده از وی کفاف بدهی های او به دولت را نمی دهد.

به گزارش خبرنگار مهر، مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری پیش از ظهر امروز در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران درباره آخرین اقدامات برای معوقات بانکی گفت: دولت لیست جامعی را ارائه داده اما این بدان معنا نیست که لیست جدید است برخی اسامی از قبل بوده و این لیست پیش از این ارائه شده است.

وی با اشاره به اینکه نمی توان صرفا از قوه قضائیه انتظار داشت که این مسئله را حل کند افزود: این مسئله به تلاش بخش های دولتی هم متکی است، خود دولت و بخش های طلبکار مثل بانکها و بیمه ها باید جدی تر وارد عمل شوند.

پورمحمدی با بیان اینکه بسیاری از وام گیرندگان وثائقی را در سازمان ثبت قرار داده اند، گفت: سال گذشته بیش از 2 هزار میلیارد تومان سازمان ثبت موفق به بازگردان معوقات شده است اگر با سازمان ثبت همکاری بیشتر صورت می گرفت بخش عمده ای از معوقات بدون تشکیل پرونده و بدون اینکه دستگاههای اداری درگیر شوند می توان وثائق را زنده کرد.

این عضو دولت ادامه داد: خود بانکها باید فعال تر شوند و با تغییر وضعیت بدهکاران به تقسیط و امهال و استمهال و طراحی فرایندی که فعالان اقتصادی بدون زیان بتوانند معوقات را بازگردانند باید در جهت وصول معوقات عمل کنند.

وی گفت: قوه قضائیه در این زمینه در بخش هایی وارد عمل می شودکه افراد تعلل دارند و با وجود همراه بود فضای اقتصادی کشور، این افراد از پرداخت معوقات فرار می کنند. باید بدانیم بخشی از معوقات قسط هایی است که بهره های معوقات بر آن تحمیل شده است، این ارقام و اعداد همه اعداد و ارقامی نیست که به یکباره ایجاد شده باشد بلکه سالیان سال باقی مانده است.

وزیر دادگستری افزود: مجتمع اقتصادی قوه قضائیه  در این باره مسئول شده است و مشکلی از جانب قوه قضائیه برای برخورد با بدهکاران بانکی وجود ندارد اما صرفا از این مجرا همه مشکلات را حل نخواهیم کرد.زیرا همه پرونده ها لزوما قضایی نیست.

وی با اشاره به اینکه دادستان کل هم پیوسته عنوان کردند که این مسئله در حال پیگیری است، افزود: با این حال این گونه نیست که همه معوقات با پرونده قضایی قابل تامین بدهکاری ها باشد.

وزیر دادگستری با اشاره به اینکه قوه قضائیه اعلام کرده اطلاعات هر پرونده ای که به ما داده شود به سرعت درباره آن وارد عمل می شویم، گفت: پرونده ای که مثلا هزار میلیارد تومان بدهی دارد پرونده بزرگی است بنابراین نمی توان برای آن زمانی تعیین کرد. اموال افراد باید شناسایی شده و کارشاس آن را بررسی کند. باید اموال نقد شده و به حساب دولتی منتقل شود.

پورمحمدی درباره اینکه مردم معتقدند با یک جیب بر ساده سخت تر برخورد می شود تا با بدهکاران دانه درشت، گفت: حتما همین طور است. پرونده کوچک موضوع کوچکی دارد اما بدهکار دانه درشت مجموعه بزرگی از واردات و صادرات را مدیریت کرده و ممکن است در جریان آن صدها پرونده مالیاتی درگیر شده باشد. این گونه نیست که با یک فرمول ساده آن را حل کنیم.

وی افزود: مهم اراده ملت و قوه قضائیه برای حل این مشکل است اما متاسفانه این موارد انباشته شده و چون در شرایط رکود اقتصادی به سر می بریم بسیاری از فعالان اقتصادی که حتی علاقه دارند بدهی خود را پرداخت کنند با وجود اینکه سرمایه دارند نمی توانند آن را به پول نقد تبدیل کنند.

این عضو دولت گفت: عده ای به بهانه تولیدکنندگان از پرداخت معوقات فرار می کنند. باید هنر ما این باشد که تولیدکنندگان واقعی را از کسانی که تظاهر به این امر می کنند، جدا کنیم. اگر می خواهیم کمک کنیم به تولیدکنندگان واقعی کمک کنیم.

وزیر دادگستری درباره اموال بابک زنجانی که پاسخگوی طلب دولت نیست، گفت: بابک زنجانی هنوز هم در مجموعه بازجویی ها همکاری خوبی نداشته و اموالی که از وی شناسایی شده کفاف بدهی های وی را نمی دهد. همه باید تلاش هماهنگی بکنیم تا این طلب گرفته شود.

وی با اشاره به اینکه دولت به کاهش نرخ بیمه شخص ثالث اعتقاد دارد، ادامه داد: بنا داریم در کمیسیون اقتصادی دولت به این اختلاف نظر بین دولت و برخی بیمه گذاران پرداخته و به نظر واحدی برسیم.

این عضو دولت درباره گزارش ویژه خواران گفت: قرار نیست فضای اقتصادی کشور را به سمت عملیات روانی و تبلیغاتی سوق دهیم، فعالیت تبلیغاتی بر روی مقوله اقتصادی کشور کمک نمی کند بلکه موضوع را سیاسی کرده و ما را از رسیدن به هدف بازمی دارد.

وی افزود: در دولت پیوسته تصمیماتی می گیریم که اجازه ویژه خواری های جدید را ندهیم، پرونده های گذشته را نیز به طور دقیق بررسی می کنیم اما قصد نداریم به کشمکش، انتقام و یا درگیری منتهی شود.

پورمحمدی درباره برخی مستنداتی که علیه دولت در حال ساخته شدن است، گفت: قرار است دولت به وظایف خود به طور جدی عمل کرده و درگیر حاشیه سازی ها نشود زیرا این حاشیه سازی ها با هدف تغییر مسیر عملکرد دولت صورت می گیرد.

وی افزود: دولت هدف هایی را مطرح کرده و بنا دارد با جدیت تعهدات خود را عمل کند، ان شاء الله با عبور هوشمندانه از این حاشیه سازی ها و ایجاد امیدواری بیشتر در دل مردم و انجام تعهدات فکر می کنیم بتوانیم با قوت و سربلندی از این مراحل عبور کنیم.