یک کارشناس:دولت جدید هند رابطه با ایران را تقویت کند

هند,انتخابات

دهلی نو - ایرنا - دبیر مجلس علمای هند با اشاره به پایان انتخابات درکشورش و انتظارها برای تشکیل دو جدید، تاکید کرد: دولت جدید هند باید توسعه روابط با جمهوری اسلامی ایران را به عنوان یک کشور تاثیر گذار در تحولات منطقه در دستور کار خود قرار دهد.

سید ˈجلال حیدر نقویˈ روز چهارشنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا در دهلی نو با اشاره به سابقه طولانی روابط ایران و هند گفت: روند مناسبات دهلی نو - تهران در سال های اخیر خوب بوده اما متناسب با جایگاهی که دو کشور در منطقه و جهان دارند نیست و باید در زمینه های مختلف سیاسی ، اقتصادی و فرهنگی تقویت شود.

وی گسترش همکاری های علمی و آموزشی را از محورهای مهم توسعه روابط ایران وهند برشمرد و افزود: دو کشور می توانند با افزایش تبادل دانشجو، برگزاری سمینارهای علمی و فناوری و توسعه همکاری های آموزشی، به ارتباطات دو ملت کمک کنند و این به نفع پیشرفت منطقه نیز خواهد بود.

دبیر مجلس علمای هند با اشاره به سفر ˈمانموهان سینگˈ نخست وزیر فعلی هندوستان و هیات همراه به جمهوری اسلامی ایران در سال 1391، گفت: در این سفر دیدارها و گفت وگوهای خوبی با مقام های بلند پایه ایرانی صورت گرفت و آثار بسیار خوبی در توسعه روابط میان دو کشور داشت.

کارشناس هندی افزود: دولت جدید هند نیز باید اینگونه سفرها و گفت وگوها در سطح بالا با جمهوری اسلامی ایران را گسترش دهد تا شاهد تحکیم هرچه بیشتر مناسبات باشیم.

وی درباره انتظار مسلمانان از دولت جدید هند گفت: مسلمانان هند به عنوان بزرگترین اقلیت در انتخابات اخیر شانزدهمین دوره مجلس هند همگام و همپا با سایر اقشار مشارکت خوبی داشتند و مهمترین انتظار و توقع آنان پیشرفت و توسعه کشور بزرگ هندوستان است .

وی افزود: همچنین از دولت جدید توقع داریم برای بهبود وضعیت اقتصادی، شرایط آموزشی و علمی و انجام امور دینی و مذهبی امکانات بیشتری فراهم کند و شرایط لازم را برای ارتقا جایگاه این بخش از جمعیت هند ایجاد نماید.

براساس اعلام کمیسیون انتخابات هند شمارش آراء انتخابات شانزدهمین دوره مجلس عوام (لوک سابا) این هفته یعنی از 16ماه می (26 اردیبهشت) آغاز خواهد شد.

حزب یا ائتلافی از احزاب پیروز درانتخابات مجلس عوام که از روز 18 فروردین امسال شروع و پس از 9 مرحله در روز 22 اردیبهشت پایان یافت، دولت جدید هندوستان را نیز تشکیل خواهد داد.

اکثر نظرسنجی های تازه که بلافاصله پس از پایان انتخابات مجلس هند (لوک سابا) انتشار یافته نشان می دهد ائتلاف دمکراتیک ملی تحت رهبری حزب راستگرای ˈبهارتیاجاناتاˈ (بی جی پی) دولت جدید این کشور را تشکیل خواهد داد.

طی یک دهه اخیر ائتلاف مترقی متحد تحت رهبری حزب کنگره قدرت را در این کشور در دست داشته است .

مجلس عوام هند یا همان لوک سابا دارای 545 نماینده می باشد که انتخابات برای گزینش 543 تن از آنان هر پنج سال یک بار برگزار می شود و دو عضو دیگر را رییس جمهور از میان جامعه کوچک انگلو -ایندین یا انگلیسی های مقیم هند بر می گزیند و هر حزب یا ائتلاف سیاسی به حداقل 272 کرسی برای تشکیل دولت نیاز دارد.

آساق ** 2167 ** 275 **
کد N281792