با حضور نمایندگان ایران؛

نشست کمیته سیاسی مجمع پارلمان های کشورهای آسیایی در آنکارا آغاز بکارکرد

مجمع پارلمانی,ترکیه

آنکارا - ایرنا - کمیته سیاسی مجمع پارلمان های کشورهای آسیایی با شرکت نمایندگان کشورهای عضو از جمله جمهوری اسلامی ایران از روز چهارشنبه در آنکارا آغاز به کار کرد.

به گزارش ایرنا، در این اجلاس ˈ عوض حیدرپور ˈ نماینده مردم شهرضا و ˈ محمد جواد نظری مهر ˈ نماینده مردم بندرگز ، کردکوی ، بندرترکمن و گمیشان مجلس شورای اسلامی به نمایندگی از مجلس شورای اسلامی در این رویداد شرکت کردند.

این نشست با سخنرانی ˈمحمود اسلامی ˈ معاون دبیرکل ( APA )، ˈیوکسل اوزدنˈ رییس گروه پارلمانی ترکیه و معاون جدید مجمع پارلمان کشورهای آسیایی و ˈصادق یاکوتˈ معاون رییس مجلس ترکیه شروع شد.

یوکسل اوزدن به تحولات اوکراین و الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه اشاره کرد و گفت : این تحولات می تواند وضعیت را در حوزه دریای سیاه بی ثبات سازد.

وی بر لزوم توجه بیشتر کشورهای آسیایی به تحولات سوریه نیز تاکید کرد.

در این نشست 28 نماینده مجلس از کشورهای عضو شرکت کرده اند.

حیدرپور در آستانه برگزاری این نشست در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: در پی برگزاری نشست مجمع پارلمان های کشورهای آسیایی در اسلام آباد پاکستان مقرر شد که کمیته سیاسی این مجمع در آنکارا برگزار شد.

وی افزود : در نشست کمیته سیاسی این مجمع نمایندگان شرکت کننده در باره مباحثی همچون توسعه صلح و دوستی بین کشورهای آسیایی از طریق پارلمان ها ، تلاش برای ممانعت از فعالیت های تروریستی در منطقه و مقابله با حضور و

دخالت کشورهای بیگانه در منطقه بحث و تبادل نظر به عمل خواهد آمد.

نماینده مردم شهرضا در مجلس شورای اسلامی گفت : افزون بر آن شرکت کنندگان در این نشست در باره تروریست دولتی و غیر دولتی به گفت وگو خواهند پرداخت.

حیدرپور به پیروزی های اخیر ارتش سوریه در برابر معارضان و تروریست های سوری اشاره کرد و توضیح داد: تلاش خواهد شد در قطعنامه پایانی کمیته سیاسی مجمع پارلمان های کشورهای آسیایی بندی بر حمایت از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در سوریه به منظور پایان دادن به بحران در این کشور و مخالفت با حضور کشورهای بیگانه در منطقه گنجانده شود.

بیست و سومین نشست مجمع پارلمان های کشورهای آسیایی 8 تا 11 دسامبر سال گذشته در اسلام آباد، با شرکت نمایندگان 30 کشوربرگزار شد.

خاورم ** 2011 **230 **1010
کد N281791