مذاکرات آشتی ملی اوکراین در هاله ای از ابهام

مذاکرات

تهران-ایرنا- دولت اوکراین روزگذشته اعلام کرد: مذاکرات آشتی ملی از روز چهارشنبه (امروز) آغاز می شود اما ˈگروه ها و افراد قاتل غیرنظامیانˈ در این مذاکرات حضور نخواهند داشت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه انگلیسی بی بی سی، قرار است کی یف میزبان مذاکرات یا ˈمیزگرد آشتی ملیˈ برای یافتن راهکاری به منظور پایان دادن به درگیری ها در شرق اوکراین باشد.

بر پایه این گزارش، مذاکرات با حضور اعضای دولت موقت و رهبران منطقه ای برگزار خواهد شد اما جدایی طلبان طرفدار روسیه اعلام کرده اند در مذاکرات شرکت نمی کنند.

این اقدام بخشی از نقشه راه مد نظر سازمان امنیت و همکاری اروپاست. سازمان امنیت و همکاری اروپا روز دوشنبه بعد از نشست با وزرای امور خارجه کشورها عضو اتحادیه اروپا، نقشه راه خود را برای پایان دادن به بحران اوکراین اعلام کرد و ˈولفگانگ ایشینگرˈ دیپلمات با سابقه آلمانی را به عنوان میانجی برای نزدیک کردن نظرهای طرفین بر گزید.

این سازمان همچنین روز دوشنبه اعلام کرد: ˈولادیمیر پوتینˈ رییس جمهوری روسیه از طرح این سازمان برای پایان دادن به درگیری ها در اوکراین حمایت کرده است. اما تحلیلگران می گویند هنوز معلوم نیست چه کسی از طرف جدایی طلبان طرفدار روسیه در مذاکرات شرکت می کند؛ جدایی طلبان طرفدار روسیه رهبر مستقل یا اهداف مشخصی ندارند.

ˈفرانک اشتاین مایرˈ وزیر امور خارجه آلمان که برای تلاش به منظور آغاز مذاکرات و پایان درگیری ها در کی یف به سر می برد، روز گذشته اظهار امیدواری کرد مذاکرات روز چهارشنبه به خلع سلاح جدایی طلبان و بهبود فضا پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری 25 ماه مه (4 خرداد) بیانجامد.

وی که در شهر اودسا صحبت می کرد با درخواست برگزاری گفت و گوهای آشتی ملی گفت: شرایط هنوز بسیار خطرناک و تهدید کننده است.

وزیر خارجه آلمان افزود: امیدوارم گفت و گوها به شرایطی منجر شود که یک گام به سوی بازگشت مناطق اشغال شده بر داریم.

درهمین حال ˈآنگلا مرکلˈ صدراعظم آلمان طی سخنانی در برلین گفت هر چه تعداد نماینده های حاضر در مذاکرات بیشتر باشد، گفت و گوها به شکل بهتری پیش خواهد رفت.

وی افزود: تنها در صورتی می توان از حضور افراد در مذاکرات استقبال کرد که نشان دهند بدون توسل به خشونت اهداف خود را دنبال می کنند.

این در حالی است که دولت کی یف روز سه شنبه همزمان با اعلام اولین دور مذاکرات بدون حضور جدایی طلبان گفت تنها کسانی می توانند در مذاکرات شرکت کنند که مرتکب قتل غیرنظامیان نشده باشند.

مذاکرات آشتی ملی در حالی برگزار می شود که درگیری ها طی روزهای گذشته در شرق اوکراین ادامه داشته است و تنها روز گذشته هفت سرباز اوکراینی در شرق این کشور و در درگیری با جدایی طلبان کشته شدند.

وزارت دفاع اوکراین همچنین اعلام کرد به یک نفربر زره پوش حوالی شهر ˈ کراماتورسکˈ منطقه ˈدونتسکˈ حمله شده است. همچنین گفته می شود یکی از جدایی طلبان نیز در تبادل آتش کشته شده است.

ˈدونتسکˈ و منطقه همجوار آن یعنی ˈلوهانسکˈ با برگزاری همه پرسی روز یکشنبه اعلام خودمختاری کرده اند، اما آمریکا، اتحادیه اروپا و اوکراین این همه پرسی را غیرقانونی می دانند.

جدایی شبه جزیره کریمه از اوکراین و الحاق آن به روسیه براساس نتایج همه پرسی از مردم این منطقه و درگیری در دیگر شهرهای شرقی اوکراین در موافقت با روسیه و مخالفت با دولت جدید کی یف، به بحران سیاسی در اوکراین و تقابل روسیه با غرب دامن زد.

همه پرسی از نزدیک به 6 میلیون و 500 هزار نفر مردم ساکن استان های ˈدونتسکˈ و ˈلوهانسکˈ در شرق اوکراین و رای مثبت 89 درصدی آنها برای جدایی از دولت کی یف، اتحادیه اروپا و آمریکا را به موضع گیری سخت گیرانه ای علیه آن وا داشت.

اتحادیه اروپا و آمریکا نتیجه این همه پرسی را غیرقانونی دانسته و مسکو را به دلیل اختلال در وحدت ارضی اوکراین به تحریم ها و تدابیر تنبیهی بیشتر تهدید کرده اند.

اروپام**9157**1485** 1064
کد N281343