ریابکوف:بیشترین پیشرفت درباره اراک خواهد بود

ریابکوف

معاون وزیر خارجه روسیه که ریاست تیم مذاکره کننده مسکو در مذاکرات هسته‌ای با ایران را به‌عهده دارد، با بعید دانستن سفر وزرای خارجه به وین گفت که در این دور بیشترین پیشرفت در زمینه اراک و نظارت خواهد بود.به گزارش آفتاب به نقل از  تسنیم ، ایران و 1+5 پس از کسب توافق موقت 6ماهه در ژنو، تا کنون 3 دور از گفت‌وگوها برای رسیدن به توافق جامع و نهایی را در وین برگزار کرده‌اند. دور چهارم هم اکنون در پایتخت اتریش در حال برگزاری است. همچنین قرار است سه دور دیگر برای رسیدن به توافق نهایی برگزار شود.

خبرنگار اعزامی تسنیم به وین برای اطلاع از چند و چون ماجرا و مذاکرات هسته‌ای به‌سراغ رئیس تیم مذاکره کننده روسیه رفته و با وی مصاحبه کرده است که در ادامه می‌آید.

تسنیم: آقای ریابکوف، شما این دور از مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 در وین را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ آیا جای امیدواری برای رسیدن به توافق وجود دارد؟
ریابکوف: من فکر می‌کنم که این نکته خیلی مهم و اساسی هست که ما مذاکرات 4روزه پیشِ‌رو را به‌نوعی تمام کنیم که فراتر از تغییر موضع و دیدگاه باشد. دلایلی برای امیدوار بودن وجود دارد، هرچند که من این را خوش‌بینی نمی‌نامم، چون که این فرآیند خیلی سخت و پرچالش است. اراده سیاسی گروه 1+5 در صحنه وجود دارد. این گروه معتقد است که ایران هم اراده سیاسی را دارد. من بر این باور هستم که با سخت‌کوشی، تلاش و توجه می‌توان این تلاش‌ها را با رسیدن به یک مسیر کامل کرد، تا اینکه بتوانیم به توافق جامع در موعد مقرر که 20 جولای [29 تیر ماه] هست برسیم.

تسنیم: آیا به‌نظر شما، با توجه به جدی و سخت بودن مذاکرات احتمال طولانی‌تر شدن مذاکرات بیش از 4 روز وجود دارد؟
ریابکوف: پاسخ به این سؤال سخت است، بستگی به این دارد که چطور شروع کنیم. ما هنوز شروع نکرده‌ایم. این امر روز چهارشنبه مشخص‌تر می‌شود.

تسنیم: آیا احتمال سفر وزرای خارجه کشورهای دیگر به وین به‌منظور شرکت در این دور از مذاکرات هسته‌ای با ایران وجود دارد یا نه؟
ریابکوف: فکر نمی‌کنم که چنین چیزی در این دور اتفاق بیفتد. ما الآن هنوز در ابتدای فاز همه تلاش‌ها هستیم. برای اینکه وزرای خارجه شرکت کنند، ما ابتدا باید مسائل اساسی و چالش‌برانگیز را به‌طور واضح و با هدف یافتن راه‌حل‌های سیاسی بر آنها شناسایی کنیم. حضور وزرای خارجه در این مذاکرات هنوز تلاشی خارق‌العاده و فراتر از حد معمول است. ما از حضور و راهنمایی آقای ظریف در این دور از گفت‌وگوها تشکر می‌کنیم. این امر دلیل بیشتری را به ما می‌دهد تا امیدوار باشیم. ما معتقدیم که این به‌وضوح نشانه‌ای دال بر وجود حسن‌نیت و رویکرد دولت جمهوری اسلامی ایران نسبت به کل این فرآیند است.

تسنیم:‌ شما سه‌شنبه صبح گفتید که احتمال توافق بر سر موضوعات رآکتور اراک و نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران در این دور از مذاکرات محتمل‌تر از توافق بر سایر مذاکرات است. آیا در خصوص این موضوعات پیشرفت مشخصی صورت گرفته است؟
ریابکوف: ما امیدوار هستیم. من معتقدم که تا پایان این دور از مذاکرات اگر ما خوش‌شانس باشیم، در این دو موضوع بیشترین پیشرفت حاصل خواهد شد.

تسنیم: در اخبار و گزارش‌ها آمده بود که روسیه از تجارب ایران در نحوه برخورد با تحریم‌های غرب بهره‌مند خواهد شد، آیا شما چنین چیزی را تأیید می‌کنید؟
ریابکوف: این باعث تأسف است که آمریکا و اروپا به سیاست نامشروع خود در اعمال تحریم‌ها علیه کشورها ادامه می‌دهند. روسیه نیز خود هدف این تحریم‌های نامشروع قرار گرفته است. ما قطعاً از تجربه‌های ایران در این زمینه بهره خواهیم برد و از شما در این خصوص یاد خواهیم گرفت.

تسنیم:به‌نظر شما، آیا تحریم‌ها بیشتر به‌ضرر غرب هستند یا روسیه؟
ریابکوف: من فکر می‌کنم که آنها با این کار قطعاً به پاهای خود شلیک می‌کنند. در جهانی که ما می‌شناسیم همه‌چیز اقدامات متقابلی دارند. لزوماً شاید معادل اقدامی متقارن و عیناً شبیه آن باشد، اما اقدامات برای مقابله با این امر الآن در دست اقدام هستند. مسلماً اگر این امر ادامه پیدا کند ما آنها را پاسخ‌ خواهیم داد و عواقب دردناک آن در پایتخت‌های مربوطه احساس خواهد شد.

تسنیم: نظر شما درباره همه‌پرسی‌ای که اخیراً در شرق اوکراین برگزار شد، چیست؟
ریابکوف: من فکر می‌کنم دیدگاه این مردم آشکارا و علناً منعکس شد و از طریق همه‌پرسی دموکراتیک سازمان یافته به جهان نشان داده شد. باید به رأی این مردم احترام گزارد. در وهله و اولویت اول، این مقامات کی‌یف هستند که باید به نتایج این همه‌پرسی احترام بگزارند. آنها باید هرچه سریع‌تر با بخش‌هایی از اوکراین که خواستار استقلال از این کشور هستند، وارد گفت‌وگوهای سیاسی شوند. سازمان امنیت و همکاری اروپا باید نقش فعال‌تری ایفا کند و اتحادیه اروپا هم با مسئولیت بیشتری با این موضوع برخورد کند نه‌اینکه سیاست غیرضرور تحریم‌ها را در پیش گیرد. اروپا باید سیاستی را در پیش گیرد تا شرکایش در کی‌یف را تحت تأثیر قرار دهد تا اینکه آنها رویکرد و موضع منطقی‌تر را در خصوص این منطقه اتخاذ کنند. رویکرد ما هم در این خصوص کاملاً در نتیجه سیاست‌های آمریکا هست.
کد N281033