بلر، عامل تاخیر در انتشار گزارش جنگ عراق

تونلی بلر به کارشکنی در روند انتشار گزارش جنگ عراق متهم شد.

تونلی بلر به کارشکنی در روند انتشار گزارش جنگ عراق متهم شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه دیلی میل، نورمن بیکر، یکی از مقام‌های وزارت کشور انگلیس تونلی بلر، نخست وزیر پیشین انگلیس را به تلاش برای عدم انتشار ارتباطات محرمانه میان وی و جورج بوش، رئیس جمهوری پیشین آمریکا متهم کرد.

این مقام خطاب به سر جان چلیکات، رئیس هیات تحقیقات جنگ عراق، ابراز نگرانی کرد و گفت که طولانی شدن روند افشای مکاتبات و مکالمات محرمانه رهبران پیشین آمریکا و انگلیس مناسب نیست. به گفته یکی از مقام‌های آگاه، مساله اصلی یادداشت‌های بلر به جورج بوش است که مانع انتشار گزارش جنگ عراق یک دهه پس از پایان آن است.

وی در ادامه تاکید کرد که در اولین فرصت گزارش را برای نخست وزیر (دیوید کامرون) ارسال خواهند کرد و هنوز برای انتشار جزئیات محرمانه این اسناد توافق نشده است.

مقام آگاه در وزارت کشور انگلیس در ادامه گفت که سر جان چلیکات این موضوع را تایید کرده است که پیام‌های بلر به کاخ سفید موجب تاخیر در انتشار گزارش جنگ عراق شده است.

وی گفت: نحوه برخورد دولت تونی بلر با جنگ عراق احتمالاً بدترین و شرم‌آورترین بخش تاریخ دموکراسی ما است. اینکه هم اکنون بلر مانع انتشار اطلاعات می‌شود، ننگ است. ما الان به گزارش چلیکات نیاز داریم. ما پیش از آغاز انتخاب سراسری به آن نیاز داریم.

این مقام ادامه داد: مردم حق دارند که بدانند چه کارهایی با نام آن‌ها انجام شده است. تونلی بلر نباید مانع انتشار اطلاعات شود و جان چیلکات نیز نباید اجازه دهد که جدول زمانی این هیات از سوی نخست وزیر پیشین دیکته شود.

دیوید کامرون، نخست‌وزیر کنونی انگلیس سال گذشته ابراز امیدواری کرد که مشکلاتی که پیرامون انتشار جزئیات جنگ عراق وجود دارد، هر چه سریع‌تر از میان برود.

انتهای پیام

کد N280854