حملات پهپادهای آمریکا در پاکستان سه کشته برجای گذاشت

مناطق قبایلی,حمله پهپاد آمریکا

اسلام آباد - ایرنا - براثر حملات روز چهارشنبه چند فروند هواپیمای بدون سرنشین آمریکا در منطقه قبیله ای ˈخیبرˈ در شمال غرب پاکستان ،سه نفر کشته شدند.

رسانه های پاکستان به نقل از مقام های امنیتی اعلام کردند: این حملات در بخش ˈنازیانˈ از منطقه قبیله ای خیبر در امتداد مرز پاکستان و افغانستان روی داد که در نتیجه آن یک واحد مسکونی منهدم و سه نفر جان خود را از دست دادند.

رسانه های پاکستان در گزارش های تایید نشده ای از کشته شدن سه شبه نظامی وابسته به گروه غیرقانونی ˈلشکرˈ در حملات امروز پهپادهای آمریکایی خبر دادند، با این حال هویت کشته شدگان هنوز بطور دقیق مشخص نشده است.

حملات پهپادهای جاسوسی آمریکا به مناطق قبایلی در شمال غرب پاکستان از زمان آغاز گفت وگوهای صلح میان دولت اسلام آباد و شبه نظامیان طالبان در بهمن 1392متوقف شده بود.

سال گذشته این گفت وگوهای صلح به دلیل تشدید حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا به مناطق قبایلی وزیرستان شمالی و جنوبی پاکستان متوقف شد و اسلام آباد، واشنگتن را به تخریب فضای صلح و شکست تلاش پاکستان برای مذاکره با شبه نظامیان متهم کرد.

وزارت امور خارجه پاکستان همواره با محکوم کردن حملات پهپادهای آمریکا در مناطق قبایلی این کشور اعلام کرده است که این حملات، نقض آشکار حاکمیت ملی و تمامیت ارضی پاکستان محسوب می شود و به شدت روابط اسلام آباد و واشنگتن را تحت تاثیر قرار می دهد.

تجاوز پهپادها به مناطق قبایلی پاکستان درحالی انجام می شود که سازمان عفو بین الملل، گروههای حقوق بشر و گزارشگر ویژه سازمان ملل، در گزارش های خود نسبت به عواقب منفی این حملات هشدار داده اند.

آمریکایی ها این حملات را به بهانه مبارزه با تروریست های مستقر در مناطق قبایلی پاکستان همچنان ادامه می دهند، اما مقام های دولتی، احزاب سیاسی و مذهبی در پاکستان این حملات را غیرقانونی و ناقض حاکمیت ملی پاکستان می دانند که نتیجه ای جز کشته شدن غیرنظامیان و مردم بی دفاع این کشور ندارد و مبارزه با تروریسم از سوی آمریکایی ها ادعایی بیش نیست.

دولت پاکستان در گذشته اعلام کرده بود، از سال 2004 میلادی (1383 شمسی) بیش از 340 حمله از سوی هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا در مناطق قبایلی این کشور ثبت شده است که در جریان این حملات، بیش از سه هزار و 500 نفر جان باخته اند. آمارها نشان می دهد در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما، این حملات افزایش چشمگیری داشته است.

آساق**ا.ر**1095**1723**5981
کد N280825