بشار جعفری: ابراهیمی در سوریه مرتکب اشتباهاتی شد

سیاسی

نماینده دائم سوریه در سازمان ملل با اشاره به خبر استعفای اخضر ابراهیمی تصریح کرد: اخضر ابراهیمی به اشتباهاتش در سوریه اذعان کرده است.

نماینده دائم سوریه در سازمان ملل با اشاره به خبر استعفای اخضر ابراهیمی تصریح کرد: اخضر ابراهیمی به اشتباهاتش در سوریه اذعان کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، بشار جعفری، نماینده دائم سوریه در سازمان ملل اظهار داشت: اخضر ابراهیمی، فرستاده مشترک سازمان ملل و اتحادیه عرب به سوریه به اشتباهات عدیده خود در سوریه اذعان و از این پست استعفا کرد اما صحبت درباره جانشین وی هنوز زود است.

به گفته وی، از جمله اشتباهات ابراهیمی دخالت در امور داخلی سوریه بود در حالی که یک میانجی‌گر در امور مربوط به مسائل مهم هیچ کشوری دخالت نمی‌کند.

بشار جعفری با اشاره به اشتباهات دولت آمریکا، قطر، عربستان و ترکیه در قبال سوریه گفت: تروریست‌های زیادی از اروپا از طریق مرزهای ترکیه به سوریه وارد شده‌اند.

نماینده دائم سوریه تاکید کرد: جغرافیای سیاسی با پایداری ملت سوریه در قبال تمامی فشارهای گروه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی تغییر کرد و سوریه این جغرافیا را تغییر داد.

جعفری تلقی کردن گروه بوکوحرام در نیجریه را به عنوان یک گروه تروریستی از سوی آمریکا عجیب دانست و گفت: آمریکا این گروه را تروریسم می‌خواند در حالی که به افراد مسلح در سوریه کمک می‌کند و نام آن‌ها را "مبارز" می‌نامد.

وی خاطرنشان کرد: اسرائیل نیز از گروه‌های تروریستی مسلح حمایت می‌کند به طوری که زخمی‌های گروه‌های تکفیری را تحت مداوا قرار می‌دهد و برای ماه‌ها میزبانی آن‌ها را برعهده دارد و گروه موسوم به "ارتش آزاد سوریه" را آموزش می‌دهد، تمام این مسائل نگران کننده هستند.

بشار جعفری ادامه داد: کشورهای بانفوذ در شورای امنیت به علاوه برخی از کشورهای عربی از گروه‌های تروریستی مسلح در سوریه حمایت می‌کنند و طرح‌های سیاسی برای تغییر اجباری اوضاع سوریه دارند. این کشورها از ایجاد خلأ در سوریه برای دخالت در امور داخلی این کشور استفاده می‌کنند اما ملت سوریه خودش تصمیم می‌گیرد و امور کاملا برخلاف آنچه که آن‌ها می‌خواهند حرکت می‌کند.

جعفری درباره روند آشتی ملی در سوریه نیز گفت: دولت سوریه با قدرت از آشتی ملی حمایت می‌کند و برخی گروه‌های مسلح در این راستا تصمیم گرفتند خود را تسلیم کرده و وارد روند آشتی ملی شوند و روزانه شاهد تسلیم صدها تن از افراد مسلح و تحویل سلاح‌هایشان مطابق توافقنامه امضا شده هستیم اما دخالت‌های خارجی و حمایت‌های مالی کشورهای مختلف مانع از این روند می‌شود.

انتهای پیام

کد N280623