ˈجوکوویˈ چهره سیاسی جدید اندونزی و انتخابات ریاست جمهوری

انتخابات

کوالالامپور – ایرنا – ˈ جوکو ویدودوˈ معروف به جوکووی فرماندار جاکارتا و نامزد حزب مخالف تلاش دموکراتیک اندونزی برای انتخابات ریاست جمهوری این کشور حمایت حزب دوم پیروز در انتخابات مجلس نمایندگان را کسب کرد تا مسیر ناهموار انتخابات را برای خود هموار کند.

به گزارش ایرنا، حزب یا ائتلافی که در مجموع 25 درصد از آرای ملی و یا 20 درصد از کرسی های مجلس نمایندگان را در اختیار داشته باشند مجاز به حضور در انتخابات ریاست جمهوری اندونزی هستند.

در انتخابات مجالس اندونزی که 20 فروردین ماه برگزار شد حزب تلاش دموکراتیک اندونزی با کسب 18.95 درصد آرا اول و حزب گلکار با کسب 14.75 درصد آرا مردم در جایگاه دوم قرار گرفتند.

هیچکدام از این احزاب نمی توانستند به تنهایی نسبت به معرفی نامزد انتخابات ریاست جمهوری اقدام کنند، اما گزارش های منتشر شده روز چهارشنبه حاکی است که حزب مخالف تلاش دموکراتیک اندونزی که توسط مگاواتی سوکارنوپوتری رییس جمهور سابق اندونزی رهبری می شود توانسته است موافقت حزب گلکار را برای تشکیل یک ائتلاف و حضور ˈ جوکو ویدودوˈ در انتخابات ریاست جمهوری کسب کند.

گلکار سومین حزبی است که با حزب تلاش دمکراتیک اندونزی در یک ائتلاف شرکت می کند. پیش از این حزب بیداری ملی نیز از جوکووی حمایت کرده است.

این حزب نیز 9 درصد آرای انتخابات را به خود اختصاص داده بود.

حزب ˈ ناسدم ˈ نیز که 9 درصد آرا را کسب کرده است از وی حمایت کرد.

جوکووی به خبرنگاران گفت که توافق با گلکار به این معنی نیست که هر گونه معامله ای با این حزب برای رسیدن به توافق انجام شده است.

حزب دموکراتیک اندونزی که رهبری آن بر عهده سوسیلو بامبانگ یودهویونو رییس جمهور کنونی اندونزی است در این دوره از انتخابات تنها 10 درصد از آرا را به خود اختصاص داد.

میزان آرای کسب شده توسط حزب حاکم 50 درصد آرایی است که این حزب در انتخابات پارلمانی سال 2009 کسب کرد. افشای فسادهای مالی اعضای حزب دموکراتیک اندونزی به ویژه مسوولان دولتی این کشور در کاهش شدید آرای این حزب تاثیر داشته است.

نتایج انتخابات پارلمانی اندونزی نشان می داد هیچ حزبی به تنهایی نمی تواند کاندیدای مستقل ریاست جمهوری معرفی کند و احزاب برای رقابت انتخابات ریاست جمهوری در 18 مرداد باید وارد ائتلاف ها شده و مسیر ناهموار برای رسیدن به ائتلاف و معرفی کاندایدا را طی کنند.

تحلیگران منطقه بر این باورند که جوکو ویدودو معروف به جوکووی نامزد حزب دمکراتیک اندونزی که تجربه سیاسی ندارد و تاکنون حمایت چند حزب را برای تشکیل ائتلاف بدست آورده است از محبوبیت خوبی برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری برخوردار است.

جوکووی 53 ساله سال 2012 به عنوان پانزدهمین فرماندار جاکارتا فعالیت خود را در این پست آغاز کرد. وی در دوران فعالیت به عنوان شهردار جاکارتا نیز با لباس ساده از مناطق فقیرنشین دیدن می کرد و با مردم از مشکلات سخن می گفت.

وی در سال 2008 توسط مجله تمپو به عنوان یکی از 10 شهردار برتر اندونزی انتخاب شد و در سال 2011 جایزه پژوهشی از سوسیلو بامبانگ یودهویونو رییس جمهور کنونی اندونزی دریافت کرد.

جوکووی در سال 2012 نیز جایزه ای در زمینه شهرداران جهان در لندن دریافت کرد و نشریه فورچون نیز وی را در فهرست 50 رهبر و رییس برتر جهان در سال 2013 انتخاب کرد.

وی که در ردیف سی و هفتم این فهرست جای دارد در زمینه مبلمان فعالیت خود را آغاز کرد و در سال 2005 به عنوان شهردار شهر 500 هزار نفری سولو اندونزی انتخاب شد و به مبارزه با فساد در این شهر که مردم را خسته کرده بود، پرداخت.

آساق**1611
کد N280453