جان کری: اقدامات پکن در جنوب دریای چین خشونت آمیز است

چین

نیویورک، ایرنا - وزیر امور خارجه آمریکا اقدامات اخیر ناوهای چینی در آب های جنوب دریای چین را ˈˈخشونت آمیزˈˈ خواند و اظهار داشت افتتاح سکوی استخراج نفتی چینی در این آب ها بسیار نگران کننده است.

به گزارش ایرنا، جان کری، روز دوشنبه در حاشیه دیدار با شانموگام، وزیر امور خارجه سنگاپور در واشنگتن اظهار داشت: اقدامات اخیر چین نگران کننده هستند و ما خواهان رفع اختلافات از طریق گفت وگوهای دیپلماتیک و بدور از هرگونه خشونت می باشیم.

ˈجن پساکیˈ، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز در جمع خبرنگاران اعلام کرد که جان کری، در تماسی تلفنی با ˈونگ ییˈ همتای چینی خود اقدامات کشتی های این کشور در آب های جنوب چین را ˈˈتحریک آمیزˈˈ و ˈˈخشونت آمیزˈˈ دانست.

پس از افتتاح سکوی استخراج نفتی چینی در آب های دریای جنوب چین در ماه گذشته، برخورهای متعددی بین کشتی های چینی و ویتنامی بروز کرده به طوری که به چند کشتی ویتنامی خسارت وارد شده و هشت سرنشین آنان تا به حال زخمی شده اند.

به گزارش وزارت امور خارجه چین، ˈˈونگ ییˈˈ به کری خطاب کرده که ˈˈبا احتیاط صحبت و عمل کردهˈˈ و در هنگام ارایه نظر در مورد چین بی طرفانه اظهار نظر کند.

تحولات اخیر در حالی صورت می گیرد که فرمانده ارتش چین امروز سفر چهار روزه خود را به واشنگتن برای گفت و گو و ملاقات در خصوص همکاری های بیشتر پکن - واشنگتن آغاز می کند.

اروپام 1908 ** 1552
کد N280439