همزمان با اعلام کناره گیری اخضر ابراهیمی؛

دبیر کل سازمان ملل: بحران سوریه راه حل نظامی ندارد

کی مون,رویترز

تهران - ایرنا - بان کی - مون، دبیر کل سازمان ملل سه شنبه شب پس از اعلام کناره گیری اخضر ابراهیمی نماینده وی در امور سوریه گفت: بحران سوریه راه حل نظامی ندارد بلکه گزینه دیپلماتیک ارحج است.

به گزارش خبرگـزاری رویترز، وی در نشست خبری مشترک با اخضر ابراهیمی، نماینده دبیر کل سازمان ملل در امور سوریه افزود: ما در طول سه سال گذشته برای پایان دادن به بحران سوریه تلاش کردیم و من از بابت استعفای ابراهیمی متاثر و متاسفم.

بان کی مون افزود: من پس از رایزنی با نبیل العربی دبیر کل اتحادیه عرب تصمیم گرفتم درخواست آقای اخضر ابراهیمی برای ترک وظیفه خود به عنوان نماینده مشترک دبیر کل و اتحادیه عرب را بپذیرم و این درخواست در 31 می 2014 به اجرا در می آید.

وی افزود: اخضر ابراهیمی نماینده ویژه مشترک سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب نزدیک به دوسال بدنبال پایان دادن به جنگ داخلی بیرحمانه در سوریه بوده است که همچنان در حال بدتر شدن است.

دبیر کل سازمان ملل متحد گفت: هدفی که اخضر ابراهیمی با استعداد فوق العاده خود به کار بست و به جایی نرسید، فاجعه ای برای مردم سوریه است. تلاش های وی از حمایت سازمان ملل متحد و کشورهای دارای نفوذ بر اوضاع سوریه برخوردار بود و این شکستی برای همه ما محسوب می شود.

دبیر کل سازمان ملل متحد در بخش دیگری از نشست خبری تصریح کرد: تعیین جانشین برای ابراهیمی کمی زمان می برد و افرادی زیادی برای نامزدی تصدی این سمت هستند.

وی اضافه کرد: من از همه از جمله کشورهایی که بر طرف ها نفوذ دارند می خواهم امید برای آینده بهتر را به مردم سوریه نشان دهند.

از سوی اخضر ابراهیمی نیز گفت: استعفای من اقدام خوب و مناسبی نیست زیرا من در حالی که سوریه در وضع بدی قرار دارد ماموریتم را رها می کنم.

وی در همین حال افزود: اما همانطور که شما(دبیر کل سازمان ملل متحد) گفتید هیچ تردیدی ندارم که شما به هرکاری که ممکن باشد ادامه خواهید داد تا با شورای امنیت سازمان ملل متحد، همسایگان سوریه و در واقع با طرف های سوری کار کنید تا به این بحران پایان دهید و من اطمینان دارم که این بحران پایان خواهد یافت.

اخضر ابراهیمی افزود: من ظرف چند ساعت آینده در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد تصمیم خود را در خصوص استعفا اعلام خواهم کرد.

ابراهیمی که پس از استعفای کوفی عنان به عنوان فرستاده ویژه سازمان ملل و اتحادیه عرب به سوریه معرفی شد، بار ها ناامیدی خود در ایجاد راه حلی سیاسی برای بحران سوریه بیان کرده است.

وی ریاست دو مرحله از گفت و گو ها میان نمایندگان رژیم سوریه و ائتلاف مخالفان سوری در مونتیرو و ژنو را بر عهده داشت. این دو مرحله از گفت و گو ها بدون نتیجه پایان یافته بود.

هنوز هیچ شخصی برای جایگزینی سمت وی جهت ادامه تلاش ها برای دست یابی به راه حل سیاسی در بحران سوریه تعیین نشده است.

مترجمام**1502** 1552
کد N280433