محسن رضایی: دستیابی به توسعه، بدون توجه به مناطق شهری ممکن نیست

همایش توسعه

کاشان- ایرنا- دبیرمجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: دستیابی به توسعه و تحقق چشم انداز 20 ساله، بدون توجه ویژه به مناطق شهری و زمینه سازی برای برنامه های توسعه ای شهرها قابل تصور نخواهد بود.

به گزارش ایرنا، ˈمحسن رضاییˈ در همایش توسعه نطنز در چشم انداز الگوی ایران 1404،.تدوین خط مشی های کلی توسعه شهری و اداره شهرهای کشور در این چشم انداز را ضروری دانست.

وی اظهار داشت: در تدوین برنامه های مدیریت توسعه منطقه ای و ملی، می بایست جایگاه شهر و مدیریت شهری به روشنی تبیین و مشخص شود.

رضایی ادامه داد: تاثیر چگونگی این برنامه ها بر شهرها و اینکه چه برنامه هایی باید تنظیم کرد تا برنامه های توسعه شهری و منطقه ای بدون وقفه به جلو برده شود، از جمله موارد قابل توجه در تدوین این برنامه است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: با در نظر گرفتن شهر به مثابه یک موجود پویا و زنده می بینیم که دستیابی به یک شهر توسعه یافته نیازمند تقویت، توانمند سازی و اصلاح درونی است.

وی گفت: گروهی از شش سال قبل مشغول کار مطالعاتی در منطقه نطنز و بادرود به عنوان یکی از مناطق نمونه ایران در افق 1404 شده اند و ما از مسوولان استان بویژه استاندار اصفهان انتظار داریم که نطنز به عنوان یک منطقه نمونه چشم انداز تعریف شود تا مردم براساس طرح های مشاوره ای مطالعه شده این منطقه را آباد کنند.

رضایی ادامه داد: این شهرستان زیبا با ظرفیت و پتانسیل بالای خود به عنوان یکی از پیشتازان ایران در این چشم انداز معرفی خواهد شد و ما نیز این موضوع را پیگیری کرده و از آن حمایت می کنیم.

به گزارش ایرنا، چشم انداز جمهوری اسلامی ایران در افق 1404 هجری شمسی، ابلاغی مقام معظم رهبری است که در این سند، ایران کشوری توسعه یافته با جایگاه اول اقتصادی، علمی و فناوری در سطح منطقه، با هویت اسلامی و انقلابی، الهام بخش در جهان اسلام و با تعامل سازنده و موثر در روابط بین الملل است.

ویژگیهای جامعه ایرانی در افق این چشم انداز، توسعه یافته، متناسب با مقتضیات فرهنگی، جغرافیایی و تاریخی خود و متکی بر اصول اخلاقی و ارزشهای اسلامی، ملی و انقلابی، با تاکید بر مردم سالاری دینی، عدالت اجتماعی، آزادی های مشروع، حفظ کرامت و حقوق انسانها و بهره مند از امنیت اجتماعی و قضایی.

برخوردار از سلامت، رفاه و امنیت غذایی، تامین اجتماعی، فرصتهای برابر، توزیع مناسب نهاد مستحکم خانواده، به دور از فقر، فساد، تبعیض و بهره مند از محیط زیست مطلوب، دارای تعامل سازنده و موثر با جهان براساس اصول عزت، حکمت و مصلحت از دیگر ویژگیهای این چشم انداز است.

شهرستان نطنز در حدود 110 کیلومتری شمال اصفهان واقع است.

ک/545 ** 1552
کد N280395