اعتراض به احداث پاسگاه های جدید نظامی در مناطق مرزی کردنشین ترکیه

کرد

آنکارا- ایرنا - معترضان به احداث پاسگاه های جدید نظامی و دیوار حائل در مناطق مرزی کردنشین ترکیه در استان دیاربکر دست به تحصن زدند.

به گزارش روز سه شنبه پایگاه خبری دوغان ، شماری از رهبران حزب صلح و دمکراسی و شهردار منطقه سیلوان در استان کردنشین دیاربکر در جنوب شرقی ترکیه در اعتراض به ساخت دیوار حائل و پاسگاه نظامی در مناطق مرزی این کشور در مقابل سد سیلوان دست به تحصن زده و خواهان پایان دادن به ادامه احداث تاسیس پاسگاه یاد شده شدند.

معترضان گفتند : این گونه اقدامات دولت با روند صلح میان دولت و رهبر زندانی ˈپ.ک.کˈ منافات دارد و به رغم اعتراضات اهالی محل دولت آنکارا از 6 ماه پیش به احداث این پاسگاه و دیگر پایگاه های نظامی ادامه می دهد.

مخالفان کرد برای نشان دادن مخالفت خود پرچم های ˈپ.ک.کˈ و تصاویر عبدالله اوج آلان رهبر زندانی حزب غیرقانونی کارگران کرد ترکیه (پ.ک.ک) را بر دیوار این پاسگاه نظامی نصب کردند.

اخیرا یک مقام حزبی در اعتراض به این گونه اقدامات دولت ترکیه خواستار خاتمه احداث پاسگاه های نظامی شده بود.

ˈصلاح الدین دمیر تاش ˈ رهبر حزب هوادار کردهای ترکیه موسوم به ˈصلح و دمکراسی ˈ از دولت آنکارا خواست به احداث پاسگاه ها و پایگاه های نظامی در مناطق کردنشین این کشور پایان دهد.

دمیرتاش در پیامی به دولت آنکارا گفت: درشرایطی که روند مذاکرات صلح میان ˈپ.ک.ک ˈ و دولت آنکارا ادامه دارد چرا شما هر روز پاسگاه و پایگاه نظامی جدیدی در مناطق کردنشین احداث می کنید و موجب نگرانی بیشتر کردهای ترکیه می شوید.

رهبر حزب صلح و دمکراسی که به داشتن ارتباط با ˈپ.ک.کˈ و حمایت از عبدالله اوج آلان رهبر ˈپ.ک.کˈ متهم می شود ، افزود: این گونه اقدامات دولت ترکیه موجب می شود که اعتماد کردها به تلاش برای پایان دادن به خشونت ها و درگیری ها کاهش پیدا کند و روند مذاکرات صلح خدشه دار شود.

مذاکرات صلح میان دولت اردوغان و رهبر زندانی ˈپ.ک.کˈ از عید نوروز سال گذشته آغاز شده است.

در این روند درگیریهای مسلحانه میان نظامیان و عناصر ˈپ.ک.کˈ که در سه دهه اخیر موجب مرگ حدود چهل هزار تن شده است کاهش پیدا کرده است.

خاورم ** 2010**230 ** 1552
کد N280383