ترکیه قصد پرداخت غرامت به قبرس را ندارد

غرامت

آنکارا - ایرنا - ˈ احمد داوداوغلو ˈ وزیر خارجه ترکیه در واکنش به حکم دادگاه حقوق بشر اروپا مبنی بر پرداخت 90 میلیون به بخش یونانی نشین قبرس گفت : ترکیه هیچ الزامی به پرداخت غرامت به کشوری که رسما آن را به رسمیت نمی شناسد، ندارد.

دادگاه حقوق بشر اروپا روز گذشته - دوشنبه - ترکیه را در پایان رسیدگی به شکایت بخش یونانی نشین قبرس علیه آنچه مداخله نظامی ترکیه در این بخش در سال 1974 میلادی نامید، محکوم کرد.

بر اساس رای دادگاه حقوق بشر اروپا، ترکیه به پرداخت جریمه نقدی به میزان 90 میلیون یورو محکوم شد.

این نخستین بار است که ترکیه در یک دعوی بین المللی به پرداخت چنین جریمه ای محکوم می شود.

وزیر امور خارجه ترکیه روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگاران گفت : ما قصد نداریم این غرامت را به کشوری که به طور رسمی آن را به رسمیت نمی شناسیم ، پرداخت کنیم .

او گفت : این حکم دارای تناقضات قانونی است و به همین خاطر ما قصد اجرای آن را نداریم .

داوداوغلو در ادامه افزود : این حکم بزرگترین ضربه را به فرایند مذاکرات وحدت بین دو بخش ترک و یونانی نشین وارد می کند.

وزارت امور خارجه ترکیه نیز روز سه شنبه در بیانیه ای اعلام کرد که حکم دادگاه حقوق بشر اروپا علیه ترکیه اشتباه، بی ثبات و عاری از موازین حقوقی است.

وزارت امور خارجه ترکیه در این بیانیه نوشت: این حکم، ترکیه را از موضع خود در راستای یافتن یک راه حل پایدار و عادلانه برای حل موضوع قبرس باز نخواهد داشت.

بخش یونانی نشین قبرس در 22 نوامبر 1994 میلادی، علیه مداخله نظامی ترکیه در این جزیره در سال 1974 میلادی نزد دادگاه حقوق بشر اروپا اقامه دعوی کرده بود.

دادگاه حقوق بشر اروپا اعلام کرد که 30 میلیون یورو از این جریمه به خانواده های افراد مفقود شده در جریان این حمله نظامی و 60 میلیون یورو دیگر به آن دسته از اتباع قبرس که در بخش شمالی در منطقه ای موسوم به «کارپاز» زندگی می کردند و در عملیات ارتش ترکیه خانه و کاشانه خود را از دست داده اند، پرداخت می شود.

ترکیه با امضای منشور حقوق بشر اروپا ضمن تعهد به عمل به احکام صادره از سوی دادگاه حقوق بشر اروپا، حق مراجعه انفرادی شهروندان خود به این دادگاه را نیز پذیرفته است.

خاورم ** 230 ** 1552
کد N280323