با تهدید قطع گاز ؛

گازپروم صورتحساب گاز ماه ژوئن را پیشاپیش برای اوکراین ارسال کرد

اوکراین,گاز

تهران - ایرنا - شرکت گازپروم روسیه روز سه شنبه تاکید کرد که اوکراین تا روز دوم ژوئن (12 خرداد) وقت دارد تا 1.6 میلیارد دلار بابت صورتحساب گاز ماه ژوئن بپردازد و در غیر این صورت مسکو انتقال گاز را به این کشور متوقف خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از مسکو ، سرگئی کوپریانوف سخنگوی گازپروم اعلام کرد که این شرکت صورتحساب اولیه ماه ژوئن را بر اساس حجم قراردادی 114 میلیون متر مکعب گاز در روز تهیه و برای شرکت ˈنفتوگازˈ اوکراین ارسال کرده است.

وی افزود: نفتوگاز اوکراین باید این صورتحساب را تا پیش از روز دوم ژوئن بپردازد و از روز سوم ژوئن این شرکت گاز برای مشتریان اوکراینی را به مقداری که پول آن را قبلا پرداخت کرده باشد دریافت می کند.

گازپروم روسیه در حال حاضر بابت هر یک هزار متر مکعب گاز از اوکراین 485.5 دلار دریافت می کند و بر اساس توافق ، صورتحساب ماه ژوئن برای 3.4 میلیارد متر مکعب گاز دریافتی به میزان 1.66 میلیارد دلار خواهد بود.

گازپروم اعلام کرده که نحوه دریافت پول گاز از اوکراین را به شیوه جدیدی تغییر داده که طبق آن اوکراین باید پول گاز را پیشاپیش پرداخت کند زیرا شرکت اوکراینی بدهی به میزان 3.51 میلیارد دلار بالا آورده است.

از سوی دیگر ، مقامات اوکراین می گویند که روسیه به دلیل تمایلات غرب گرایانه کی یف درصدد تنبیه اوکراین است و گفته اند که مسکو را به دادگاه می کشانند.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در ماه آوریل نامه ای به 18 کشور عضو اتحادیه اروپا ارسال کرد و با هشدار به آنها در خصوص احتمال قطع گاز از این کشورها خواست به پرداخت بدهی اوکراین کمک کنند.

مترجمام**1078** 1552
کد N280247