روزنامه های پاکستان :

مردم پاکستان نسبت به اجرای پروژه انتقال گاز از ایران امیدوار شدند

ایران,پروژہ گاز

اسلام آباد - ایرنا - روزنامه های پاکستان سه شنبه سفر دو روزه اخیر نواز شریف نخست وزیر این کشور به تهران و دیدار با مقام های عالی دولت ایران را موفقیت آمیز و گامی در جهت پیشبرد خط لوله صلح توصیف کرده و نوشتند: مردم پاکستان نسبت به تکمیل و اجرای پروژه انتقال گاز از ایران به کشورشان امیدوار شدند.

به گزارش ایرنا، روزنامه های اردو و انگلیسی زبان پاکستان امروز در گزارش های مختلفی به اهداف سفر اخیر نواز شریف به تهران پرداخته و در خصوص دیدارهای جامع نخست وزیر پاکستان با حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی، حسن روحانی رییس جمهوری و سایر مقامات ارشد کشورمان تحلیل هایی منتشر کردند.

نواز شریف که یکشنبه گذشته وارد تهران شده بود با مقام معظم رهبری ، حسن روحانی رییس جمهوری، هاشمی رفسنجانی رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری و محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران دیدار و گفت و گو کرد.

وی دوشنبه در دومین روز سفر خود به ایران ؛ وارد فرودگاه بین المللی شهید هاشمی نژاد شهر مشهد مقدس و برای زیارت به بارگاه ملکوتی حضرت امام رضا علیه السلام مشرف شد.

به نقل از این روزنامه ها؛ بازدید نواز شریف از ایران بدون تردید مسیر تحکیم و گسترش بیشتر روابط دوجانبه ایران و پاکستان را همواره کرده و این سفر پیام امیدواری و اطمینان را به مردم پاکستان بمنظور پیشبرد و اجرای هر چه سریعتر پروژه انتقال گاز از ایران به پاکستان داد.

روزنامه ˈدنیاˈ چاپ اسلام آباد نوشت: رایزنی های طرف پاکستانی درباره پروژه انتقال گاز از ایران موثر واقع شده و به زودی جهت پیگیری و توافق در این زمینه هیات بلندپایه اقتصادی ایران به اسلام آباد سفر خواهد کرد.

در این گزارش به نقل از منابع دولت پاکستان (بدون اشاره به نام) آمده است؛ هیات پاکستانی ؛ همتایان ایرانی خود درخصوص برخی از موانع در مسیر پیشبرد خط لوله صلح مطلع کرده و درحال حاضر طرف ایرانی برای اعطای بودجه، تمدید زمان تکمیل پروژه و صرف نظر از دریافت جریمه در صورت عدم تکمیل پروژه در زمان مقرر ابراز آمادگی کرده است.

روزنامه انگلیسی زبان ˈنیوزˈ در گزارشی با عنوان تحول مهم در خط لوله صلح، به نقل از یک مقام ارشد وزارت نفت و منابع طبیعی پاکستان که به نام آن اشاره نشده ؛ نوشت: دولت ایران موافقت کرد تا از دریافت 200 میلیون دلار جریمه از پاکستان که در قرارداد مشترک گازی قید شده است صرف نظر کرده البته تهران این اقدام را همراه با رویکرد جدی دولت پاکستان در جهت پیشبرد و اجرای پروژه انتقال گاز از ایران انجام خواهد داد.

در این گزارش آمده؛ براساس یکی از بندهای قرارداد مشترک گازی میان ایران و پاکستان؛ پاکستان در صورتی که پروژه گاز را در 31 دسامبر 2014 ( 10 دی ماه 1393 ) تکمیل نکند باید ماهانه 3 میلیون دلار جریمه به ایران پرداخت کند که اکنون تهران از دریافت یک ماه جریمه صرف نظر کرده است.

روزنامه ˈنوای وقتˈ نیز به نقل از منابع وزارت نفت پاکستان گزارش داد: ایران با تمدید مهلت تکمیل پروژه گاز موافقت ضمنی کرده و امکان پیوستن کشور سوم به این پروژه نیز وجود ندارد؛ بعلاوه ایران و پاکستان برای تامین دو میلیارد دلار بودجه تکمیل خط لوله صلح به صورت مشترک فعالیت خواهند کرد.

قرارداد انتقال گاز از ایران به پاکستان سال 1389 (2010 میلادی) امضا شد و بر اساس آن قرار است گاز طبیعی ایران از میدان پارس جنوبی در استان بوشهر به بندر «نواب شاه» در جنوب پاکستان منتقل شود.

این قرارداد گازی به سبب برنامه نهایی امتداد آن تا هند، «خط لوله صلح» نام گرفت. ایران قرار است از اواخر سال 1393( پایان 2014 و اوایل 2015 میلادی) روزانه 21 میلیون و 500 هزار متر مکعب گاز طبیعی به پاکستان صادر کند.

در این میان روزنامه اردو زبان ˈجنگˈ چاپ شهر راولپندی نیز گزارش داد که سفر نواز شریف به تهران شایعه پراکنی و ادعای برخی از عوامل و حتی کشورهای خارجی درخصوص سوء تفاهم میان ایران و پاکستان و یا نارضایتی تهران از اسلام آباد را رفع کرد.

در این گزارش تصریح شده؛ ادعاهایی درباره تغییر مواضع دولت پاکستان در خصوص بحران سوریه و یا نزدیکی روابط اسلام آباد با برخی از کشورها با هدف تحت تاثیر قرارگرفتن تعاملات با تهران مطرح شد که البته دیدار بسیار مهم نواز شریف با رهبر معظم انقلاب و حسن روحانی رییس جمهوری این کشور به تمام این گفته های بی اساس پایان داد.

جنگ نوشت: مقام های ایرانی در دیدار نواز شریف به بحث های مطرح شده اشاره ای نکرده و تمام رایزنی ها بر گسترش روابط دوجانبه تهران و اسلام آباد همچنین همگرایی در کشور در راستای صلح و امنیت معطوف شده بود.

روزنامه ˈاکسپرسˈ چاپ اسلام آباد نیز گزارش داد: موضوع دخالت غیرمستقیم پاکستان در اوضاع سوریه هرگز در نشست روحانی و نواز شریف مطرح نشد و این امر بیانگر مواضع شفاف دولت ایران در تعمیق روابط برادرانه با کشور دوست و اسلامی خود یعنی پاکستان می باشد.

به نوشته این منبع خبری اردو زبان؛ دولت ایران به مواضع اسلام آباد مبنی بر عدم دخالت در امور داخلی سوریه و کنار بودن از هر اقدام بحث برانگیز در ارتباط با اوضاع این کشور عربی ابراز اطمینان دارد.

روزنامه ˈنوای وقتˈ چاپ لاهور سفر نواز شریف به ایران را طلوعی دیگر در عزم پاکستان جهت پیشبرد و اجرای پروژه انتقال گاز از ایران توصیف کرد و نوشت: نتایج بازدید و گفت وگوهای نخست وزیر پاکستان در تهران بسیار موفقیت آمیز بوده و ادعاهای بی اساس خارجی ها علیه روابط تهران - اسلام آباد نیز به طور کامل بی نتیجه ماند.

این روزنامه گزارش داد: برخی رسانه های غربی ادعا کردند که نخست وزیر پاکستان در دیدار با مقام های ارشد ایران پیشنهاد میانجی به منظور بهبود روابط تهران و ریاض را ارائه کرده با این حال رییس جمهوری ایران در پاسخ به این پیشنهاد گفته که تصمیم گیری در این خصوص پس از درخواست از سوی مجلس شورای اسلامی و شورای امنیت ملی ایران انجام می شود.

روزنامه جنگ در این خصوص با اشاره به اینکه اسلام آباد توانست رویکرد قابل قبولی در توازن و ایجاد برابری در تعاملات با ایران و عربستان سعودی اتخاذ کند نوشت: بدون تردید سفر نواز شریف به تهران باعث می شود تا سایر کشورهای اسلامی نیز در تحکیم روابط و همگرایی بیشتر با پاکستان همکاری متقابلی انجام دهند.

روزنامه های نوای وقت، اکسپرس و جنگ همچنین در گزارش های مختلفی درباره سفر نواز شریف به ایران و پیشرفت چشمگیر در گسترش روابط اقتصادی ایران و پاکستان و همچنین پیشبرد خط لوله صلح نوشتند: رایزنی های نخست وزیر و وزرای پاکستان در تهران با مقام های ارشد ایران درباره همکاریهای اقتصادی از جمله تجدید عهد دوباره برای پیشبرد پروژه انتقال گاز از ایران برای پایان دادن به بحران انرژی و مشکلات مردم پاکستان ؛ قابل اطمینان است.

روزنامه اکسپرس ضمن استقبال از توافق مقام های ارشد ایران و پاکستان جهت پیشبرد و تکمیل خط لوله صلح نوشت: اجرای پروژه انتقال گاز از ایران به پاکستان علاوه بر توسعه روابط دوجانبه باعث تامین طولانی مدت نیازهای انرژی مردم پاکستان می شود.

روزنامه انگلیسی زبان ˈپاکستان آبزرورˈ نیز با اشاره به سفر نواز شریف به تهران و تلاش های دیپلماتیک مقامات پاکستانی برای اجرایی شدن این سفر که در راستای تحکیم روابط با ایران انجام گرفت , نوشت: همگرایی ایران و پاکستان علاوه بر ارتقای سطح همکاری های دو کشور باعث رفع برخی مسائل مرزی پیش آمده میان دو کشور شد.

در این گزارش با تاکید بر ادامه سفر هیات های سیاسی و اقتصادی ایران و پاکستان آمده؛ سفر نواز شریف به ایران بسیار مفید ارزیابی شده و توافق مقام های ارشد دو کشور جهت پیشبرد خط لوله صلح نیز کمک حیاتی به پایان دادن بحران انرژی در پاکستان می کند.

آساق ** ا.ر ** 1095**1392
کد N280197