ترکیه عضو سازمان تحقیقات هسته ای اروپا شد

تانر یلدیز,پژوهش هسته ای

آنکارا - ایرنا - قرارداد عضویت ترکیه در سازمان تحقیقات هسته ای اروپا (CERN) یکی از بزرگترین مراکز تحقیقاتی در زمینه فیزیک هسته ای و ذرات بنیادی توسط ˈتانر یلدیزˈ وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه و ˈرلف هورˈ رئیس سرن به امضا رسید.

به گزارش سه شنبه ایرنا، این قرارداد پس از تصویب مجلس ملی ترکیه ظرف دو سال اجرایی خواهد شد.

خبرگزاری آناتولی گزارش کرد: یلدیز در مراسم امضای این قرارداد گفت: عضویت ترکیه در سرن به عنوان کشوری که از سال 1961 میلادی عضو ناظر این سازمان است ، حایز اهمیت است.

وی گفت: با این عضویت راه مشارکت دانشمندان و محققان ترکیه ای در طرح های بزرگ تحقیقاتی این سازمان هموار خواهد شد.

وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه تصریح کرد: سرن در کنار کمک به توسعه تحقیقات علمی ترکیه، زمینه انتقال فناوری پیشرفته به ترکیه در علم فیزیک و فیزیک هسته ای را فراهم خواهد کرد.

شایان ذکر است مرکز تحقیقات هسته ای اروپا در 29 سپتامبر 1954 طی کنوانسیونی که 12 کشور از اروپای غربی در آن شرکت کردند تأسیس شد و از آن زمان در حومه شمال شرق ژنو و در نزدیکی مرز فرانسه و سوئیس به کار خود ادامه داده است.

این سازمان توسط شورایی متشکل از نمایندگان 20 کشور اروپایی اداره می شود که تصمیمات اساسی و خط مشی آن را تعیین می کند.

بودجه تحقیقات و فعالیت های سرن نیز از طریق همین اعضا تأمین می شود.

هر کدام از اعضای این شورا نیز دو نماینده، یکی سیاسی و دیگری علمی دارند که جهت گیری ها و نظرات سیاسی و علمی کشور خود را در این شورا بیان می کنند.

علاوه بر این شورا ؛ انجمن ها و کمیته های دیگری از جمله کمیته های مالی و سیاست گذاری در اداره این سازمان وجود دارند.

مأموریت این مرکز، تحقیق، خلق فن آوری، همکاری و آموزش است.

طبق کنوانسیون سرن، این سازمان باید بستر مناسبی برای همکاری در زمینه علوم هسته ای و ذرات بنیادی بین کشور های عضو ایجاد و در زمینه های نظامی نیز فعالیت کند و نتایج تحقیقات و آزمایشات خود را در اختیار عموم قرار دهد.

فرایند عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا در سال 2005 میلادی با شروع مذاکرات پیوستن ترکیه به این اتحادیه شروع شده است. ترکیه با شروع این روند، به عضویت در نهادهای اروپا و همسان سازی و همگون سازی قوانین و مقررات و هنجارهای خود با اتحادیه اهمیت می دهد.

خاورم/2011**230**1392
کد N280042