روسیه: اروپا نتایج همه پرسی در شرق اوکراین را بپذیرد

اوکراین,همه پرسی

مسکو - ایرنا - وزارت امور خارجه روسیه روز سه شنبه با انتشار بیانیه ای از اتحادیه اروپا خواست تا نتایج همه پرسی در استان های «دونتسک» و «لوهانسک» در شرق اوکراین را بپذیرد.

مردم استان های «دونتسک» و «لوهانسک» روز یکشنبه با اکثریت قاطع به استقلال این دو منطقه از اوکراین رای دادند.

در بیانیه وزارت امور خارجه روسیه آمده است: تصمیم روز دوشنبه شورای اروپا در مورد اوکراین با توجه به اصرار اتحادیه اروپا بر مواضع خود در مورد اوکراین که هیچ گونه سازگاری با واقعیت های این کشور ندارد، غیرقابل قبول است.

رهبران جدایی طلبان استان های دونتسک و لوهانسک روز یکشنبه در این مناطق همه پرسی استقلال از اوکراین را برگزار کردند.

به گزارش رسانه های روسی حدود 80 درصد افراد واجد شرایط در این همه پرسی شرکت کردند و اکثر شرکت کنندگان به استقلال مناطق دونتسک و لوهانسک رای دادند.

در بیانیه وزارت امور خارجه روسیه آمده است: بروکسل باید از جدایی طلب و طرفداران روسیه خواندن بخش قابل توجهی از مردم اوکراین که رژیم حاکم بر این کشور را نمی پذیرند، صرف نظر کند و این واقعیت را بپذیرد که بدون درک ماهیت داخلی بحران اوکراین حل و فصل آن غیرممکن است.

این بیانیه صراحت دارد: اتحادیه اروپا باید نتایج همه پرسی انجام گرفته در استان های دونتسک و لوهانسک را محترم شمرده و به تحقق خواسته ساکنان این منطقه از طریق مذاکره نمایندگان آنها با مقام های اوکراینی کمک کند.

وزارت امور خارجه روسیه با انتقاد از مواضع اتحادیه اروپا در مساله اوکراین گفت: نباید از یاد ببریم از اوایل ماه می رویدادهایی در اوکراین به وقوع پیوست که منجر به کشته شدن شماری از ساکنان مناطق شرق این کشور شد.

در بیانیه وزارت امور خارجه روسیه با اشاره به استفاده نیروهای اوکراینی از جنگ افزارهای سنگین در جریان عملیات ضدتروریستی علیه غیرنظامیان در مناطق شرق این کشور آمده است: چگونه می توان این گونه اقدامات را رفتار معتدل خواند و حتی در این شرایط از پیشنهاد کی یف برای آغاز گفت و گوهای ملی استقبال کرد.

در این بیانیه آمده است: اتحادیه اروپا با نپذیرفتن واقعیت های موجود در اوکراین که بر اثر کودتا در این کشور به وجود آمده و با ادامه سیاست ضدروسی خود و تشدید تحریم ها علیه این کشور موجب می شود اعتماد به آن به عنوان شریک روسیه از بین برود و ادعاها برای ایفای نقش واقع گرایانه در حل و فصل بحران اوکراین را زیر سوال می برد.

اروپام/2242**518**1545
کد N279990