رئیس‌جمهور: به فکر اصلاح امور باشیم نه انحراف / خدا حوصله زیادی برای شنیدن نیش​ها و آزارها به من داده است

حسن روحانی,معلولان,مددکاری

رئیس جمهور گفت: نقد حق همه است، آزادی حق همه است، اما همه به فکر مدد باشیم نه مچ‌گیری، به فکر مدد باشیم نه تخریب،همه به فکر اصلاح امور باشیم نه انحراف .

به گزارش تسنیم، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌‌جمهور صبح امروز در آیین گرامیداشت روز مددکار، گفت: در همین کشور عده‌ای به نام اینکه باید در برابر قدرت‌ها و ابرقدرت‌ها مبارزه کنیم و بایستیم، جیب مردم را زدند و اموال مردم را غارت کردند.
وی افزود: نگذاریم عده‌ای دوباره با شعر و شعار راه بزرگی که ملت ما در خرداد سال گذشته برگزید را منحرف کنند.

روحانی خاطرنشان کرد: من به عنوان یک خادم شما، الحمدلله تا به امروز خداوند حوصله زیادی به من داده است. این‌قدر حرف‌ها را می‌شنوم و در سایت‌ها می‌خوانم و در گوشه و کنار به گوش من می‌رسد، اما تا امروز کاملا بی‌اعتنا بودم و فقط یک نکته به ذهنم آمد و گفتم خدایا گویی می‌خواهی با این نیش‌ها و آزارها اجر ما را مضاعف کنی.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: امیدوارم ملت ما هم راه امیرالمومنین در صبر و استقامت را پیشه خود کنند. بی‌اعتنایی کنید. اگر بنا به پاسخ‌گویی باشد و اگر بنا باشد هر روز از گوشه‌ای کسی تهمت و فریادی برآورد و ما بخواهیم حواس‌مان و وقتمان را صرف پاسخ‌گویی به او کنیم، معنی‌اش این است که ما به اهداف‌مان نرسیم. ما هدف بلندی داریم.

به گزارش تسنیم، رئیس‌جمهور ادامه داد: ما باید تورم را مهار کنیم. ما باید قدم به قدم تورم را که در مسیر و سطح فزاینده‌ای بود، مهار کنیم و این اسب سرکش را در مسیر درست قرار دهیم.
روحانی تصریح کرد: ما باید برای جوان‌های عزیزمان که خوشبختانه امروز تحصیل‌کرده هستند و بسیاری‌ از آنها فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های مختلف و مراکز آموزش عالی هستند، شغل تهیه کنیم.

وی افزود: چه کسی می‌تواند تحمل کند در یک خانواده‌ای که 2 فرزند جوان هم پسر و هم دختر، تحصیلات عالی‌شان تمام شده، شغلی ندارند؟ پدر و مادر با چه آرزو و امیدی در روزی که فرزندان خود را به دبستان فرستادند و آن روز که به دبیرستان فرستادند با چه نشاطی و آن روز که با دعا در کنکور دانشگاه موفق شدند چه لبخندی و امروز که مدرک تحصیلی خود را دریافت کرده‌اند و به خانه می‌آیند، نکند به جای آن خوشحالی، نشاط و لبخند، در حال حاضر دنیایی غصه بر دل‌شان سرازیر شود که چه کنند؟
روحانی با بیان اینکه اشتغال بالاتر از پول است، گفت: بحث سر پول نیست. اشتغال بالاتر از پول است. بیکاری تنها بی‌پولی نیست، بلکه آغاز ده‌ها مشکل و گرفتاری است. بسیاری از آسیب‌های اجتماعی از اعتیاد، اختلاف، جرائم و بزهکاری‌های متنوع و جدایی‌ها و طلاق‌ها، از بیکاری‌ها نشأت می‌گیرد و آغاز می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، رئیس‌جمهور اظهار داشت: ما امروز همه باید دست به دست هم دهیم و همه باید مددکار شویم. باید این غول بزرگی که به نام رکود بر اقتصاد ما سایه افکنده، دست به دست هم دهیم و این غول را از این کشور و از این ملت دور کنیم. ما باید شرایط رونق اقتصادی را در این کشور فراهم کنیم. امروز نیاز به مددکاری‌های بزرگ داریم.
روحانی ادامه داد: بگویم که باید کشور را مدد کنیم؟ بگویم که باید کل ملت را مدد کنیم؟ بگویم که باید نظام را مدد کنیم؟ زیرا خداوند گاهی برای دین خودش نیز از ما مدد خواسته است. خداوند مگر نگفته که خدا را یاری کنید. آن جایگاه بلند انسان، آن جایگاهی است که مددکار است و حتی باید به مدد دین خدا و راه حق هم بشتابد و همه ما باید مددکار باشیم.
وی افزود: علما، بزرگان، فرهیختگان و اندیشمندان و کارآفرینان همه باید احساس کنند که امروز وظیفه مددکاری را بر دوش و برعهده دارند. مددکاری را باید از مولای‌مان بیاموزیم. این درست است که امروز در جامعه ما مددکار باید به مددجو بگوید که خود توان داری و من فقط می‌خواهم کمکت کنم تا استعدادت شکوفا شود.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: دیدید این معلولین ذهنی و یا جسمی که به صحنه آمدند و قطعه یا قطعاتی را نواختند؟ آیا دیدید که هم دارای استعداد ذهنی برای حرف زدن و کلام هستند؟ آنها هم دارای استعداد عملی در هر فنی که ما به آنها بیاموزیم، هستند. این‌طور نیست که اگر کسی در یک بخشی از جسمش، جانش و یا روحش معلولیت یافته، نتواند از بخش دیگری از توان خود استفاده کند. انسان‌ها دنیای خلاقیت هستند. این مددکار است که با مهارت، دانش و تخصصش باید بفهمد که استعداد این معلول، جسمی و روحی چیست و چگونه باید به او کمک کند.

روحانی تصریح کرد: ما باید استعدادهای مددجویان را شکوفا کنیم. ما باید بدانیم که اگر راه مدد و یا تعبیر قرآنی، تعاون در همه نیکی‌ها، پاکی‌ها و درستی‌ها به یاری هم بشتایم و کمک کنیم، خداوند ما را پیروز و موفق می‌گرداند.
وی افزود: در همه امور باید تکیه ما به مردم باشد. این مردم هستند که قدرت بزرگ این کشور هستند. اشتغال و رونق از طریق مردم فراهم می‌شود. اگر می‌خواهیم فرهنگ بسازیم، این مردم هستند. امسال سال فرهنگ است. بعضی‌ها خوب شروع نکردند، اما می‌توانیم زود اصلاح کنیم. وقت زیاد داریم. کمتر از 2 ماه از امسال گذشته است.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: امسال سال فرهنگ است، یعنی سال ادب و احترام به یکدیگر. بنده نمی‌خواهم بگویم که کسی نقد و انتقاد نکند، نقد حق همه است. بنده نمی‌خواهم بگویم که کسی ننویسد و نگوید، بلکه آزادی حق همه است، اما همه به فکر مدد باشیم نه مچ‌گیری. همه به فکر مدد باشیم، نه تخریب. همه به فکر اصلاح امور باشیم، نه انحراف جامعه. سال فرهنگ و اخلاق و سال هوشیاری و مدد است. چقدر روز خوبی، 13 رجب به عنوان روز مدد و مددکار انتخاب شده است.

 

2323

کد N279905