سیسی: ارتش مصر برای حمایت از کشورهای عربی آماده است

سیاسی

عبدالفتاح السیسی با تاکید بر اینکه ارتش مصر ارتشی قوی ودارای رویکردی عاقلانه است تاکید کرد که این ارتش تهدیدی علیه هیچ کشوری نبوده و درصورت رویارویی کشورهای عربی باهرگونه تهدیدی نیروهای مصری فورا برای حمایت از آنها بپا می‌خیزند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی پانوراما، عبدالفتاح السیسی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری مصر تاکید کرد: حمایت کشورهای عربی از یکدیگر، ضامن امنیت جهان عرب است و وجود بی ثباتی دراین کشورها به دلیل قدرت دیگران نیست بلکه به خاطر ضعف ما است.

السیسی نقش کشورهای عربی بویژه کشورهای حوزه خلیج فارس را در حمایت از مصر در جریان تحولاتی که بعد از 30 ژانویه رخ داد، ستود.

وی همچنین با قدردانی از دیدگاه کشور امارات در قبال مصر تصریح کرد: ملت امارات در کنار کویت، بحرین و عمان دیدگاه‌های مشابهی را در قبال قاهره اتخاد کردند.

پیشتر عربستان و امارات از اقدام ارتش مصر در برکناری محمد مرسی، رئیس جمهوری سابق این کشور حمایت کرده بودند.

از سوی دیگر وی در خصوص اختلاف با قطر و امکان ادامه روند تنش با این کشور افزود: ما با هیچ کشوری اختلاف نداریم اما برای ما مهم است که دیگران به مصر احترام گذاشته و در امور داخلی کشور مداخله نکنند. هیچ‌کس نمی‌تواند بار دیگر در مصر دخالت کند.

السیسی همچنین در خصوص روابط این کشور با ترکیه افزود: روابط با ملت‌ها با روابط با دولت‌ها فرق دارد. آنکارا تلاش می‌کند که روابط خود با قاهره را اصلاح کند و عکس این نیست.

وی دربخش دیگری از سخنان خود دررابطه با روابط قاهره با ایران افزود: روابط ما با ایران به شکل مستقیم به امنیت و ثبات خلیج (فارس) ارتباط دارد. تا زمانی که تهدیدی علیه امنیت کشورهای عربی وجود نداشته باشد هیچ مشکلی وجود ندارد.

از سوی دیگر نامزد انتخابات ریاست جمهوری مصر نسبت به تجزیه سوریه هشدار داد و خواستار ایجاد راهکاری مسالمت‌آمیز برای حفظ وحدت در اراضی سوریه شد.

وزیر دفاع سابق مصر همچنین در خصوص روابط مصر با آمریکا و روسیه اظهار داشت: ضرورتی ندارد روابط ما با مسکو علیه آمریکا و یا برعکس آن باشد روابط ما با روسیه روابطی قدیمی است. اختلاف ما با واشنگتن بخاطر مواضع آنها درقبال مصر درپی برکناری مرسی است.

انتهای پیام

کد N279593