تیم هسته ای ایران در راه وین

مذاکرات هسته ای, مذاکرات وین, تیم هسته ای ایران

تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران به ریاست «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه، برای شرکت در نشست وین ۴ و با دستور کار آغاز نگارش متن مکتوب توافق، امروز عازم اتریش می شود.

چهارمین دور مذاکرات هسته ای ایران و  1+5 همچون گذشته با شام کاری کاترین اشتون ، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و محمد جواد ظریف شروع می شود و  به طور رسمی از صبح چهارشنبه آغاز خواهد شد و تا روز جمعه ادامه خواهد داشت .

طرفین در دور قبلی مذاکرات درباره سه موضوع لغو تحریم‌های یکجانبه علیه ایران ، غنی سازی و  همکاری‌های صلح آمیز هسته‌ای گفتگو کرده بودند.
قراراست در دور جدید مذاکرات، دو طرف توافق اولیه را نهایی و آن را مکتوب کنند،  توافقی که براساس آن ایران به غنی‌سازی  برای مصارف صلح آمیز ادامه می دهد  و هیچ یک از تاسیسات اتمی خود را تعطیل نمی کند . تندروهای امریکایی و لابی صهیونیست در چند روز گذشته تلاش های گسترده ای را برای به انحراف کشاندن  این مذاکرات، آغاز کرده اند.  
توافق اولیه ایران و گروه پنج بعلاوه یک ، سوم آذرماه 1392 پس  از چند دور مذاکرات فشرده میان  ظریف و اشتون  و معاونان آنان  حاصل شد.
براساس توافق اولیه قرار شد ایران به  همکاری ها ی خود با آژانس بین المللی انرژی اتمی ادامه دهد و طرف مقابل نیز تحریم‌های یکجانبه ضد ایران را لغو و اموال بلوکه شده تهران را آزاد کند .
سید عباس عراقچی ، عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان  دیروز  پس از چند روز مذاکرات کارشناسی بین ایران و گروه پنج بعلاوه یک ،  با اشاره به اینکه مذاکرات کارشناسی ایران و کشورهای 1+5 در نیویورک مذاکرات مفیدی بود، گفت: مذاکرات کارشناسی بیشتر برای بازکردن ابعاد موضوعات است و محل تصمیم گیری و تصمیم سازی نیست .

دورچهارم مذاکرات ایران و پنج بعلاوه یک در وین در حالی آغاز خواهد شد که رئیس دستگاه دیپلماسی ایران  دو روز پیش در دیدار هانس بلیکس مدیر کل پیشین آژانس بین المللی انرژی اتمی و رئیس کنونی موسسه کمیسیون سلاح های کشتار جمعی سوئد ، تاکید کرد هر توافق هسته‌ای باید فرصت استفاده از حق مسلم غنی‌سازی‌مان را ایجاد کند .
کد N279554