۰

تیم هسته ای ایران در راه وین

  • ۲۳بازدید
  • ۰ رای
  • ۰ دیدگاه
مذاکرات هسته ای, مذاکرات وین, تیم هسته ای ایران

تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران به ریاست «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه، برای شرکت در نشست وین ۴ و با دستور کار آغاز نگارش متن مکتوب توافق، امروز عازم اتریش می شود.

چهارمین دور مذاکرات هسته ای ایران و  1+5 همچون گذشته با شام کاری کاترین اشتون ، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و محمد جواد ظریف شروع می شود و  به طور رسمی از صبح چهارشنبه آغاز خواهد شد و تا روز جمعه ادامه خواهد داشت .

طرفین در دور قبلی مذاکرات درباره سه موضوع لغو تحریم‌های یکجانبه علیه ایران ، غنی سازی و  همکاری‌های صلح آمیز هسته‌ای گفتگو کرده بودند.
قراراست در دور جدید مذاکرات، دو طرف توافق اولیه را نهایی و آن را مکتوب کنند،  توافقی که براساس آن ایران به غنی‌سازی  برای مصارف صلح آمیز ادامه می دهد  و هیچ یک از تاسیسات اتمی خود را تعطیل نمی کند . تندروهای امریکایی و لابی صهیونیست در چند روز گذشته تلاش های گسترده ای را برای به انحراف کشاندن  این مذاکرات، آغاز کرده اند.  
توافق اولیه ایران و گروه پنج بعلاوه یک ، سوم آذرماه 1392 پس  از چند دور مذاکرات فشرده میان  ظریف و اشتون  و معاونان آنان  حاصل شد.
براساس توافق اولیه قرار شد ایران به  همکاری ها ی خود با آژانس بین المللی انرژی اتمی ادامه دهد و طرف مقابل نیز تحریم‌های یکجانبه ضد ایران را لغو و اموال بلوکه شده تهران را آزاد کند .
سید عباس عراقچی ، عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان  دیروز  پس از چند روز مذاکرات کارشناسی بین ایران و گروه پنج بعلاوه یک ،  با اشاره به اینکه مذاکرات کارشناسی ایران و کشورهای 1+5 در نیویورک مذاکرات مفیدی بود، گفت: مذاکرات کارشناسی بیشتر برای بازکردن ابعاد موضوعات است و محل تصمیم گیری و تصمیم سازی نیست .

دورچهارم مذاکرات ایران و پنج بعلاوه یک در وین در حالی آغاز خواهد شد که رئیس دستگاه دیپلماسی ایران  دو روز پیش در دیدار هانس بلیکس مدیر کل پیشین آژانس بین المللی انرژی اتمی و رئیس کنونی موسسه کمیسیون سلاح های کشتار جمعی سوئد ، تاکید کرد هر توافق هسته‌ای باید فرصت استفاده از حق مسلم غنی‌سازی‌مان را ایجاد کند .

نظر شما چیست؟

اولین نفری باشید که نظر خود را در مورد این مطلب بیان می کند.