اتحادیه اروپا بر سر تحریم روسیه هم‌نظر نیست

سیاسی

وزرای خارجه ۲۸ کشورهای اتحادیه اروپا با غیرقانونی خواندن انتخابات در دو ایالت شرقی اوکراین از جمله به موضوع تحریم روسیه و انتخابات آتی ریاست جمهوری در این کشور پرداختند. جدایی‌طلبان اوکراین خواهان پیوستن به روسیه شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، وزرای خارجه ۲۸ کشور اتحادیه اروپا در اجلاس روز دو‌شنبه خود در بروکسل به دیدیر بورگ‌هالتر، رئیس سوئیسی سازمان امنیت و همکاری اروپا قول دادند که از برنامه‌های او در کاهش تنش در اوکراین حمایت کنند.

وزرای خارجه اتحادیه اروپا همچنین تصمیم گرفتند حساب‌های بانکی ۱۳ تن از افرادی که از ادغام شبه‌جزیره کریمه به روسیه حمایت کرده بودند را مسدود کرده و ورود آنها را به کشورهای اتحادیه اروپا ممنوع کنند. به این ترتیب شمار افراد تحریم شده در ارتباط با بحران اوکراین به ۶۱ تن رسید.

به گزارش دویچه وله، کشورهای اتحادیه اروپا اما بر سر افزایش تحریم‌ها‌ی اقتصادی بیشتر روسیه در ارتباط با اوکراین هم‌نظر نیستند. وزرای خارجه این اتحادیه اجرای تحریم‌های شدید اقتصادی روسیه را به بعد از انتخابات ریاست جمهوری در اوکراین موکول کردند. آنها در بیانیه پایانی خود تاکید کردند که برگزاری انتخابات ریاست جمهوری نشان خواهد داد که آیا تحریم‌های بیشتر روسیه باید اجرایی شوند یا نه.

ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه انگلیس، با اعلام این که رفراندوم جدایی‌طلبان اوکراین "فاقد هرگونه اعتبار" بوده است، گفت اتحادیه اروپا تصمیم‌گیری نسبت به تحریم‌ها را به اجرای بدون خرابکاری در انتخابات آتی ریاست جمهوری در اوکراین منوط می‌کند.

سباستین کورتز، وزیر خارجه اتریش اما مخالف تصویب هرگونه تحریمی علیه روسیه بود. وی گفت: «این تحریم‌ها نه تنها به روسیه آسیب می‌زند، بلکه کشورهای اروپایی را هم با مشکلات فراوانی روبرو می‌کند.»

وزیر خارجه اتریش اعلام کرد که به همین دلیل دولت اتریش خواستار گفت‌وگو برای حل مشکلات در اوکراین است.

فرانک والتر اشتاین‌مایر، وزیر امور خارجه آلمان، در این رابطه گفت هیچکس نمی‌خواهد تحریم‌های بیشتری علیه روسیه اعمال کند و اتحادیه اروپا خواستار کاهش تنش‌ها در اوکراین است، اما برنامه‌ریزی برای شدت بخشیدن به تحریم‌ها باید انجام شود تا در صورت اخلال در انتخابات به مرحله اجرا گذارده شوند.

انتخابات ریاست جمهوری در اوکراین

اتحادیه اروپا امیدوار است که با انجام انتخابات ریاست جمهوری در اوکراین در تاریخ ۲۵ مه سال جاری تنش‌ها در این کشور کاهش یابد و گفت‌وگوها میان گروه‌های مختلف این کشور آغاز شوند. فرانک والتر اشتاین‌مایر، وزیر امور خارجه آلمان، در کنفرانس روز دوشنبه وزرای خارجه اتحادیه اروپا گفت: «طی ۱۴ روز آینده باید بکوشیم مخالفت‌مان را به خشونت و جدایی‌طلبی در اوکراین به وضوح بیان کنیم.»

اشتاین‌مایر از روسیه خواست از همه راه‌های ارتباطی خود با جدایی‌طلبان مسلح در شرق اوکراین استفاده کند تا خشونت و تمایلات جدایی‌طلبانه در این مناطق کنترل شوند.

وزیر خارجه آلمان با غیرقانونی خواندن همه‌پرسی در دو ایالت شرقی اوکراین گفت این همه‌پرسی به هیچ وجه با "قانون اساسی اوکراین" همخوانی ندارد. او گفت با توجه به گزارش‌ها درباره تقلب در انتخابات او نمی‌تواند این همه‌پرسی را جدی بگیرد.

"میز گردی" برای رسیدگی به اوضاع اوکراین

وزیر امور خارجه آلمان گفت "میز گردی" در اوکراین قرار است فردا (چهار‌شنبه) به ریاست ولفگانگ ایشتینگر، سفیر پیشین آلمان در اوکراین، کار خود را آغاز کند.

در این مجمع قرار است موضوع‌هایی چون نامتمرکز شدن قدرت در اوکراین، حمایت از اقلیت‌های قومی و موقعیت زبان روسی در این کشور مطرح شوند.

هنوز مشخص نیست آیا گروه‌های مسلح هوادار روسیه حق شرکت در این مجمع را دارند یا نه. دیدیر بورگ‌هالتر، رئیس سوئیسی سازمان امنیت و همکاری اروپا، بر این نظر است که روسیه موافق شرکت این گروه‌ها در چنین مجمعی است.

جدایی‌طلبان خواستار پیوستن به روسیه شدند

یک روز پس از برگزاری همه‌پرسی در دونتسک و لوهانسک، ایالت‌های شرقی اوکراین، جدایی‌طلبان با اعلام دولت تازه تاسیس "جمهوری خلق دونتسک" خواستار پیوستن این جمهوری به روسیه شدند. روسیه نتیجه همه‌پرسی شرق اوکراین را به رسمیت شناخته است.

دنیس پوشیلین، رئیس جدایی‌طلبان دونتسک در این باره از روسیه خواست پس از تایید جدایی مردم دونتسک از اوکراین در همه‌پرسی، نسبت به پیوستن این کشور به روسیه نظر دهد.

انتهای پیام

کد N279470