السیسی: ترکیه باید رابطه اش را با مصر اصلاح کند

مصر,ترکیه

تهران- ایرنا- «عبدالفتاح السیسی» وزیر دفاع سابق و نامزد انتخابات ریاست جمهوری مصرگفت: ترکیه باید روابط خود را با مصر اصلاح کند.

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه خبری الیوم السابع، وی در گفت و گو با شبکه خبری اسکای نیوز همچنین با بیان اینکه مصر تحولات منفی در رابطه با بحران سوریه را با دقت دنبال می کند، افزود: باید برای برون رفت از بحران سوریه، راه حلی مسالمت آمیز پیدا کرد زیرا سوریه به کانون جذب افراط گرایی و تروریسم تبدیل شده است.

بعد از برکناری محمد مرسی از سمت ریاست جمهوری مصر در اواسط ژوئیه سال گذشته به دست نیروهای مسلح این کشور، روابط قاهره و آنکارا تیره شده است.

ترکیه از همان روزهای نخست برکناری مرسی از قدرت، حوادث مصر را کودتای نظامی علیه دولت قانونی و مشروع این کشور عنوان و بارها از مسوولان جدید مصر به شدت انتقاد کرد.

در همین راستا، رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه پیشتر اعلام کرده بود که ترکیه هرگز عبدالفتاح السیسی و یا هر شخص دیگری را که به عنوان رییس جمهوری مصر انتخاب شود، به رسمیت نمی شناسد.

نخست وزیر ترکیه افزود: ˈمحمد مرسیˈ با کسب 52 درصد آرای مردم، در انتخابات پیروز شده بود و این حق مردم مصر است که با شیوه های دموکراتیک او را برکنار کنند نه این که ارتش با کودتای نظامی وی را برکنار کند.

اردوغان گفت: نظامی که با کودتا به قدرت رسیده است، هرگز مورد قبول ما نیست و ما نمی توانیم آن را به رسمیت بشناسیم.

**مترجمام**1480** 2023
کد N279427