لاوروف: واشنگتن و کی‌یف نگذاشتند نقشه راه ارائه شده افشا شود

ایسنا نوشت:

وزیر امور خارجه روسیه، واشنگتن و کی‌یف را مسئول عدم افشای نقشه راه اوکراین که توسط سازمان امنیت و همکاری اروپا ارائه شده، دانست.

به گزارش  صدای روسیه، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه پس از دیدارش به سام پوتسا، همتای اوگاندایی خود در سخنانی اظهار داشت: واشنگتن و کی‌یف نگذاشتند که نقشه راه اوکراین که توسط شورای امنیت و همکاری اروپا ارائه شده بود، علنی شود.

لاوروف درباره همه پرسی برگزار شده در دونتسک و لوهانسک گفت: حضور مردمی در این رفراندوم به رغم تلاش‌ها برای ممانعت از برگزاری آن بسیار بالا بود. گفته شده که حتی از شبه نظامیان افراطی، ارتش و سلاح‌های سنگین علیه غیرنظامیان استفاده شده است. همچین گزارش‌هایی از برخی تلفات در میان مردم داشته‌ایم.

وی همچنین تاکید کرد که مسکو می‌تواند در حل و فصل بحران‌ها در آفریقا موثر باشد.

لاوروف گفت: ما حمایت فعالانه‌ای از تلاش‌های اوگاندا برای حل و فصل اختلافات و درگیری‌ها در آفریقا داریم اما شرایط در منطقه باعث نگرانی است و ما می‌توانیم در این زمینه موثر باشیم.

دیپلمات ارشد روسیه گفت: سال گذشته رئیس جمهوری اوگاندا به مسکو آمد و توافقاتی در آنجا صورت گرفت من معتقدم که دیدار کنونی بسیار به موقع بوده و می‌تواند در راستای اجرای توافقات به دست آمده موثر باشد.

از سوی دیگر کرملین اعلام کرد: روسیه از نزدیک روند رفراندوم دونتسک و لوهانسک را مورد نظارت قرار داده و به نتایجی که مردم این مناطق اعلام کرده‌اند، احترام می‌گذاریم.

در بیانیه کرملین آمده است: به رغم تلاش‌ها برای ممانعت در برگزاری این همه پرسی ما به استقبال گسترده مردم در پای صندوق‌های رای احترام می‌گذاریم و استفاده از زور علیه غیرنظامیان را که منجر به وقوع تلفاتی در این مناطق شده محکوم می‌کنیم.

در ادامه این بیانیه آمده است: مسکو به خواست مردم دونتسک و لوهاسنک احترام گذاشته و امیدوار است که اجرای نتایج این همه پرسی براساس روش‌های متمدنانه بدون اعمال خشونت و از طریق مذاکره میان نمایندگان کی‌یف، دونتسک و لوهانسک اجرایی شود. ما همچنین برای انجام چنین مذاکراتی از تمامی اقدامات میانجی‌گرانه از سوی سازمان امنیت و همکاری اروپا نیز استقبال می‌کنیم.

26149

کد N278983