ویلیام هیگ: همه پرسی شرق اوکراین از مشروعیت برخوردار نیست

اوکراین,ویلیام هیگ

تهران-ایرنا- ˈویلیام هیگˈ وزیر امور خارجه انگلیس روز دوشنبه گفت: همه پرسی استقلال در شرق اوکراین از نظر جامعه جهانی کاملا بدون مشروعیت است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه بی بی سی، هیگ در جمع خبرنگاران افزود: اتحادیه اروپا به طور یقین اعمال تحریم های بیشتر علیه روسیه را بررسی می کند.

وی که برای شرکت در نشست شورای روابط خارجی زیر نظر شورای اتحادیه اروپا در بروکسل به سر می برد، افزود: البته رویکرد روسیه در مورد انتخابات ریاست جمهوری 25 ماه مه (4 خرداد) اوکراین نیز مهم است.

جدایی شبه جزیره کریمه از اوکراین و الحاق آن به روسیه بر اساس نتایج همه پرسی از مردم این منطقه و درگیری در دیگر شهرهای شرقی اوکراین در موافقت با روسیه و مخالفت با دولت جدید کی یف، به بحران سیاسی در اوکراین و تقابل روسیه با غرب دامن زد.

همه پرسی از نزدیک به 6 میلیون و 500 هزار نفر مردم ساکن استان های ˈدونتسکˈ و ˈلوهانسکˈ در شرق اوکراین و رای مثبت 89 درصدی آنها برای جدایی از دولت کی یف، اتحادیه اروپا و آمریکا را به موضع گیری سخت گیرانه ای علیه آن وا داشت.

اتحادیه اروپا و آمریکا نتیجه این همه پرسی را غیرقانونی دانسته و مسکو را به دلیل اختلال در وحدت ارضی اوکراین به تحریم ها و تدابیر تنبیهی بیشتر تهدید کرده اند.

اروپام**9157 **1010
کد N278831

خواندنی از سراسر وب