هانس بلیکس:مذاکرات هسته ای سبب تغییر نگاه ها به ایران شده است

نشست 92,هانس بلیکس

تهران - ایرنا - مدیرکل اسبق آژانس بین المللی انرژی اتمی و رییس کنونی موسسه کمیسیون سلاح های کشتار جمعی سوئد گفت: روند دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات هسته ای دستاوردهای مهمی چون شکست فضای منفی و تغییر نگاه ها علیه ایران در جامعه جهانی را به همراه داشته است.

به گزارش ایرنا از مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، «هانس بلیکس» که به تهران سفر کرده است، امروز (دوشنبه) در دیدار «کاظم جلالی» رییس گروه روابط پارلمانی جمهوری اسلامی ایران با پارلمان اروپا، توافق احتمالی در پرونده هسته ای ایران را نکته ای مثبت دانست.

وی با بیان انیکه مهارت و تسلط وزیر خارجه ایران در دفاع از حقوق ایران قابل توجه است، افزود: رویکرد جدید ایران در مذاکرات بسیار مثبت و قابل توجه است و نقش مهمی در اثبات مقاصد صلح آمیز هسته ایران دارد.

مدیرکل اسبق آژانس بین المللی انرژی اتمی و رییس کنونی موسسه کمیسیون سلاح های کشتار جمعی سوئد ادامه داد: ایران بارها اعلام کرده که تنها به دنبال دستیابی به حقوق هسته ای خود در راستای معاهده ان.پی.تی بوده و این موضعی بسیار درست است.

بلیکس در ادامه با تاکید بر ابتر ماندن برنامه کنترل تسلیحات از سال 1990 تصریح کرد: دنبال کردن موضوع عدم اشاعه سلاح های هسته ای بدون توجه به خلع سلاح جهانی ناقص است و مهمترین عامل موثر در ارتقای امنیت جهانی به کاهش سلاح های هسته ای مرتبط می شود.

وی تاکید کرد: خاورمیانه به عنوان یکی از نقاط استراتژیک جهان باید به طور کامل از سلاح های هسته ای عاری شود که این مساله تا حدود زیادی اسرائیل را به عنوان بزرگترین دارنده زرادخانه هسته ای شامل می شود.

هانس بلیکس تصریح کرد: فعالیت های تسلیحاتی هسته ای اسرائیل به طرز نگران کننده ای افزایش یافته به طوری که هم اکنون از فعالیت های کشور چین نیز پیشی گرفته است.

وی با یادآوری اختلافات کنونی ایران و آمریکا در مذاکرات با 1+5، گفت: از عدم صدور روادید برای نماینده جدید ایران از سوی آمریکا متاسفم و معتقدم بسیاری از مشکلات میان ایران و آمریکا ناشی از کارشکنی پشت پرده اسرائیلی هاست که از طریق لابی های آیپک و لابی پنهان نتانیاهو در کنگره آمریکا انجام می گیرد.

وی توضیح داد: اسرائیل مکرراً اعلام می کند که ایران کشوری مهاجم است و تهدیدی جهانی محسوب می شود اما من معتقدم که اسرائیل مهاجم ترین کشور دنیاست و بسیاری از کشورها را تهدید می کند.

بلیکس تاکید کرد: مواضعی که تاکنون از ایران در قبال در اسرائیل مشاهده نموده ام از جمله مواضع رییس جمهور قبلی ایران، کلی و مواضعی کلامی بوده است ولی مقامات اسرائیل مرتب در حال ایجاد تهدیدهای عملی علیه ایران هستند و این نکته را هم باید درنظر گرفت که ایران در تاریخ چندصد ساله اخیر خود سابقه تهاجم به هیچ کشوری را ندارد.** جلالی: مبارزه ریشه ای با پدیده تروریسم نیازمند اراده ای جدی در دنیاست

به گزارش ایرنا، کاظم جلالی رییس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست درباره مذاکرات ایران و گروه 1+5، گفت: برنامه های هسته ای جمهوری اسلامی ایران کاملا صلح آمیز و در چارچوب مقررات بین المللی انجام می گیرد و مهمتر از این مسائل، رهبر معظم انقلاب نیز فتوایی در خصوص حرام بودن استفاده غیرصلح آمیز از فناوری هسته ای را اعلام کرده اند.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران در راستای اعتمادسازی در مسیر دستیابی به فناوری صلح آمیز هسته ای گام های مهمی برداشته است و بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی بارها از تاسیسات هسته ای ایران بازدید کرده اند و دوربین های کنترلی آژانس در تمام نقاط موردنظر آنها نصب شده است.

رییس گروه روابط پارلمانی جمهوری اسلامی ایران با پارلمان اروپا با تاکید بر این که مسیر ایران در مذاکرات با 1+5 هموار و مشخص است، یادآور شد: ایران بارها برای دستیابی به توافق در مذاکرات هسته ای، آمادگی خود را اعلام کرده و رهبری، مجلس و قاطبه مردم ایران نیز از مذاکرات حمایت می کنند.

جلالی افزود: اگر اختلاف اندکی هم از سوی برخی گروه ها در این زمینه وجود دارد مشکلی در ادامه مذاکرات محسوب نمی شود چراکه در جمهوری اسلامی ایران، رهبری معظم انقلاب و ولایت فقیه برای همه افراد و گروه ها فصل الخطاب هستند و ایشان هم صراحتا از مذاکرات حمایت کرده اند.

وی با یادآوری مشکلات ناشی از پیدایش و حضور تروریسم در منطقه، تصریح کرد: حامیان تروریست ها در منطقه به خوبی مشخص هستند و برای مبارزه ریشه ای با این پدیده شوم در دنیا و منطقه، اراده ای جدی لازم است.

رییس مرکز پژوهش های مجلس ادامه داد: به رغم اقدامات عملی ایران در دستیابی به مذاکرات جامع با 1+5 بعضا شاهد کارشکنی از سوی برخی کشورها و آمریکا در این روند هستیم و بازی دوگانه آمریکا و اقدامات ایذایی کنگره این کشور بارها این مذاکرات را با تهدید روبرو ساخته است.

سیام**2025**1572
کد N278518