بازتاب سفر نواز شریف به تهران/

رسانه های پاکستان: خط لوله صلح میان ایران و پاکستان تکمیل می شود

ایران,سفر نواز شریف

اسلام آباد-ایرنا-رسانه های پاکستان روز دوشنبه با بازتاب گسترده سفر ˈمحمد نواز شریفˈنخست وزیر این کشور به تهران و دیدار با مقام های ارشد ایران ، نوشتند: پروژه انتقال گاز از ایران به پاکستان ( خط لوله صلح ) با توافق مجدد دو کشور تکمیل می شود.

منابع خبری پاکستان اعم از روزنامه های اردو و انگلیسی زبان، شبکه های خبری و پایگاه های خبری این کشور تصاویر و گزارش های فراوانی از لحظه ورود نواز شریف به تهران، استقبال مقام های کشورمان از هیات همراه نخست وزیر پاکستان، دیدار نواز شریف با حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهوری و سایر مقام های ارشد ایران منتشر کردند.

رسانه های پاکستان نوشتند که نواز شریف از رییس جمهوری اسلامی ایران برای سفر به پاکستان دعوت کرد که متعاقب آن دکتر حسن روحانی این دعوت را پذیرفت.

روزنامه انگلیسی زبان ˈدیلی تایمزˈ در گزارشی نوشت: سفر نواز شریف به تهران اقدام دولت پاکستان در ایجاد فضای اعتماد با جمهوری اسلامی ایران بود.

در این گزارش آمده است؛ پاکستان برای خروج از بحران های داخلی از جمله نا امنی و چالش تروریسم باید گام به سوی ارتقای همکاری های صلح آمیز و ایجاد منطقه ای آرام با کشورهای همجوار (همسایگان) بردارد.

روزنامه ˈنیشنˈ پاکستان نیز در گزارش خود با اشاره به اینکه منشور سیاسی حزب مسلم لیگ شاخه نواز (حزب حاکم فعلی این کشور) بر بهبود روابط با کشورهای همسایه و همچنین استفاده از فرصت ها بمنظور تعمیق روابط تجاری است ؛ نوشت: نواز شریف با همراهی و حمایت دولت جمهوری اسلامی ایران و شخص دکتر حسن روحانی قادر به اجرای تعهدات خود در روابط منطقه ای خواهد بود.

تارنمای های خبری شبکه ملی پاکستان (PTV)، رادیو دولتی این کشور، روزنامه های ˈاکسپرس تریبیون، داون، نیوز، بیزینس رکوردرˈ و سایر منابع خبری انگلیسی زبان نیز دیدارهای نخست وزیر پاکستان با رییس جمهوری و معاون اول رییس جمهوری کشورمان، امضای سندهای همکاری میان دو کشور و توافق مقام های ارشد تهران و اسلام آباد جهت افزایش همکاری نزدیک و همگرایی در امور منطقه ای را بازتاب دادند.

روزنامه اردو زبان ˈجنگˈ چاپ شهر راولپندی در این خصوص نوشت: نواز شریف با دکتر حسن روحانی در مجموعه تاریخی کاخ سعدآباد دیدار و دو طرف بر افزایش حجم تجارت دوجانبه ایران و پاکستان تا پنج میلیارد دلار و مقابله مشترک با دشمنان مشترک ایران و پاکستان توافق کردند.

این منبع می نویسد: نخست وزیر پاکستان و رییس جمهوری ایران موضوعات تشدید تدابیر امنیتی در نوار مشترک مرزی، انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان و خروج نیروهای خارجی از این کشور همچنین روابط تهران و ریاض را نیز تحت بررسی و تبادل نظر قرار دادند.

روزنامه ˈنوای وقتˈ نیز با انتشار تصاویری از دیدار نواز شریف با دکتر روحانی و دیدار جداگانه سناتور اسحاق دار وزیر دارایی پاکستان و علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی ایران؛ ضمن اشاره به اهمیت فراوان بازدید نخست وزیر پاکستان از تهران , نوشت: ایران و پاکستان با توافق بر رد هرگونه فشار خارجی در خصوص خط لوله صلح بمنظور تکمیل و اجرای به موقع پروژه انتقال گاز از ایران به پاکستان تاکید کردند.

قرارداد انتقال گاز از ایران به پاکستان سال 1389 (2010 میلادی) امضا شد و بر اساس آن قرار است گاز طبیعی ایران از میدان پارس جنوبی در استان بوشهر به بندر «نواب شاه» در جنوب پاکستان منتقل شود.

این قرارداد گازی به سبب برنامه نهایی امتداد آن تا هند، «خط لوله صلح» نام گرفت. ایران قرار است از اواخر سال 1393( پایان 2014 و اوایل 2015 میلادی) روزانه 21 میلیون و 500 هزار متر مکعب گاز طبیعی به پاکستان صادر کند.

در سرمقاله این روزنامه آمده است؛ امضای 9 سند همکاری میان ایران و پاکستان بسیار قابل توجه و مهم بوده و به زودی یک هیات بلند پایه نیز از تهران جهت پیگیری توافق های انجام شده به اسلام آباد سفر خواهد کرد.

نوای وقت نوشت: در دیدار وزرای دارایی و اقتصاد ایران و پاکستان نیز توافق شد تا اجلاس کمیسیون مشترک دو کشور (سپتامبر 2014) بمنظور گسترش همکاری های اقتصادی و افزایش مبادلات تجاری دوسویه برگزار شود.

این روزنامه اردو زبان افزود:جمهوری اسلامی ایران همواره از پاکستان در تمامی مجامع حمایت کرده و در مقابل اسلام آباد نیز از سیاست های جمهوری اسلامی به ویژه برنامه های صلح آمیز هسته ای این کشور پشتیبانی کرده است ؛ بنابراین نخست وزیر پاکستان و هیات همراه در سفر به تهران باید تلاش کنند تا با رایزنی های موثر و بدون توجه به فشارهای خارجی بر تکمیل فوری پروژه انتقال گاز از ایران و سایر طرح های اقتصادی میان دو کشور گام برداشته شود.

نوای وقت نوشت: ایران و پاکستان قادر به تعامل مشترک و اتخاذ رویکرد جدی علیه افراط گرایی، کمک به حل مساله افغانستان و سوریه و همچنین جلوگیری از بروز اختلافات در نوار مشترک مرزی با استفاده از راهبرد امنیتی لازم می باشند.

این روزنامه در گزارشی با عنوان ˈروابط دوجانبه؛ آزمونی برای مقام های ایران و پاکستانˈ نیز افزود: با توجه به توطئه و طرح های خرابکارانه آمریکا، رژیم نامشروع صهیونیستی و سایر قدرتهای استکباری علیه مسلمانان و ایجاد اختلاف میان امت اسلامی؛ سفر فعلی نخست وزیر پاکستان به ایران بسیار حائز اهمیت بشمار می رود.

روزنامه با اشاره به تحولات منطقه، خاورمیانه همچین اوضاع افغانستان و بحران در برخی از کشورهای اسلامی می افزاید: دو کشور برادر و نزدیک ایران و پاکستان می توانند نقش موثری در رفع این مسائل و پرداختن به مشکلات منطقه و امور جهانی ایفا کنند.

نوای وقت نوشت: دیدار دکتر حسن روحانی و نواز شریف در راستای پایداری هر چه تمامتر صلح و ثبات در منطقه انجام گرفت.

روزنامه ˈدنیاˈ چاپ شهر اسلام آباد نیز با اشاره سفر نواز شریف و هیات بلند پایه سیاسی و اقتصادی به ایران به نقل از تحلیلگران سیاسی و کارشناس امور امنیتی پاکستان نوشت: با توجه به تحولات و تغییرات جهانی , منطقه و کشورهای همجوار بازدید نواز شریف از تهران بسیار مهم بوده و به نظر می رسد روزنه ای جدید در روابط تهران و اسلام آباد ایجاد شده است.

در گزارش این روزنامه اردو زبان تصریح شد؛ تغییر دولت در افغانستان و همزمان خروج نیروهای خارجی از این کشور تحولی بسیار مهم برای ایران و پاکستان محسوب شده و دو کشور از نزدیک این رویدادها را با رایزنی و گفت وگوهای دوطرفه رصد می کنند.

روزنامه دنیا نوشت: دکتر روحانی رییس جمهوری ایران در دیدار با نواز شریف تاکید کرد که جمهوری اسلامی از مشاهده پاکستانی مرفه و امن خوشحال بوده و خواهان بهبود امنیت در نوار مشترک مرزی است .

سایر روزنامه های اردو زبان پاکستان از جمله ˈجناح، امت، اساس، اوصاف، خبرین و پاکستانˈ نیز گزارش های مختلفی از سفر نخست وزیر این کشور به تهران، امضای 9 سند همکاری میان دو کشور و عزم دکتر روحانی و نواز شریف جهت پیشبرد و تکمیل خط لوله صلح منتشر کردند.

روزنامه ˈاساس ˈ نوشت: بدون تردید سفر نخست وزیر پاکستان به ایران نتایج و رویکرد مثبت در پایداری روابط برادرانه میان تهران و اسلام آباد دارد؛ زیرا دو کشور همواره پشتیبان یکدیگر بوده و تحولات در حال تغییر در منطقه ایجاب می کند که ایران و پاکستان همگرایی و همکاری دوجانبه را افزایش دهند.

آساق ** ا . ر ** 1095**5981
کد N278435