قرضاوی خواستار تحریم انتخابات ریاست جمهوری مصر شد

انتخابات مصر,تحریم

تهران - ایرنا - ˈیوسف القرضاویˈ مبلغ مصری تبار ساکن قطر با حمله شدید به ارتشبد ˈعبدالفتاح السیسیˈ نامزد انتخابات ریاست جمهوری مصر، از مردم این کشور خواست این انتخابات را تحریم کنند .

به گزارش روز دوشنبه خبرگزاری فرانسه، قرضاوی تاکید کرد که عبدالفتاح السیسی وزیر دفاع سابق مصر، با ستم و سرکشی قدرت را در این کشور به چنگ آورد .

قرضاوی که از جمله روحانیون نزدیک به گروه ˈاخوان المسلمینˈ است، افزود: السیسی، ˈمحمد مرسیˈ رییس جمهوری منتخب از سوی مردم مصر را عزل کرد و با ظلم و سرکشی قدرت را در دست گرفت و با این شرایط چگونه می توانیم او را به عنوان رییس جمهوری انتخاب کنیم .

ارتشبد السیسی در انتخابات ریاست جمهوری مصر که قرار است 26 و 27 ماه می برگزار شود، بیشترین شانس را برای موفقیت دارد و تنها یک نامزد دیگر با وی رقابت می کند و او هم ˈحمدین صباحی ˈ از رهبران چپگرای مصر است .

قرضاوی در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه آیا وی فتوای تحریم این انتخابات را صادر می کند، گفت: بله، البته .

قرضاوی که در کنفرانسی در مورد ˈقدسˈ در دوحه شرکت کرده بود، ابراز امیدواری کرد که ˈهمه فلسطین به فلسطینی هاˈ بازگردانده شود .

وی تاکید کرد که رژیم صهیونیستی از ارتشبد السیسی حمایت می کند .

قرضاوی افزود: امروز می بینیم ˈ ایهود باراک ˈ نخست وزیر سابق رژیم صهیونیستی می گوید، از السیسی حمایت کنید ، اکنون اسراییلی ها از عملکرد او راضی و خوشحال هستند و این در حالی است که از وقتی که السیسی به قدرت رسیده، ما از او چیزی جز کشتار و خونریزی ندیده ایم .

از دو ماه پیش تاکنون این نخستین بار است که قرضاوی در مجامع عمومی ظاهر می شود، از زمانی که عربستان، امارات و بحرین سفرای خود را از دوحه فرا خواندند ، قرضاوی خطبه های نماز جمعه پایتخت قطر را نخوانده است .

این سه کشور در اقدامی بی سابقه با فراخواندن سفرای خود از دوحه ، قطر را به دخالت در امور داخلی شان و در پیش گرفتن سیاست بر هم زدن ثبات منطقه، متهم کردند .

قرضاوی مصری تبار است، اما تابعیت قطری دریافت کرده و از جمله مشهورترین روحانیون و مبلغان دینی نزدیک به گروه اخوان المسلمین است .

خاورم **2041**1651
کد N278300