گاردین: بحران اوکراین باعث تقویت جایگاه ایران در مذاکرات هسته‌ای شده است

سیاسی

روزنامه انگلیسی گاردین در تحلیلی نوشت: بحران اوکراین باعث شده است که ایران در مذاکرات هسته‌ای با 1+5 از موضع برتری برخوردار باشد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، روزنامه گاردین چاپ انگلیس در تحلیلی با اشاره به بحران اوکراین و بروز تنش میان روسیه و غرب، نوشت: بحران اوکراین باعث تقویت موضع ایران در مذاکرات هسته‌ای با 1+5 شده است و کارشناسان و تحلیلگران اعلام می‌کنند که اگر روسیه نتواند به عنوان تامین‌کننده انرژی کشورهای اروپایی عمل کند در این صورت ایران می‌تواند جایگزین خوبی برای این مساله باشد.

اگرچه ایران می‌تواند با کارت روسیه بازی خوبی در این دوره داشته باشد اما حسن روحانی رییس‌جمهور ایران به روابط دوجانبه نزدیک با ولادیمیر پوتین اشاره می‌کند.

ایران سومین تولیدکننده نفت بعد از ونزوئلا و عربستان سعودی است که 13 درصد از ذخایر نفت خام جهان را دارد و دومین تولیدکننده گاز طبیعی در جهان است.

علیرغم اینکه تحریم‌ها باعث شده است که پرداخت هزینه‌های انرژی ایران از سوی کشورها به سختی انجام بگیرد اما هفته پیش در تهران نمایشگاهی درباره پتروشیمی، نفت و گاز برگزار شد که نمایندگان 1800 شرکت در این نمایشگاه حضور داشتند که از میان آنها 600 شرکت خارجی بود و 32 شرکت از آمریکا و انگلیس در این نمایشگاه بین‌المللی حضور داشتند.

به نوشته این روزنامه، تحلیلگران غربی نگران هستند که روابط ایران و روسیه ممکن است به سمت حوزه امنیتی گسترش یابد. این نگرانی‌ها بیشتر بر سر فروش سیستم موشکی اس‌300 و سیستم دفاعی ضد موشکی است.

انتهای پیام

کد N278219