موسوی‌لارگانی: وزیر کشور قانون تقسیمات کشوری را اجرا نمی‌کند

سیاسی

نماینده مردم فلاورجان در اخطاری گفت که علیرغم وجود قانونی در کشور برای تبدیل روستاهای بالای 3 هزار و 500 نفر به شهر و آغاز این کار از دولت قبل، وزیر کشور چنین قانونی را قبول ندارد و به اجرای قانون تمکین نمی‌کند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، حجت‌الاسلام سید ناصر موسوی‌لارگانی با استناد به اصل سوم قانون اساسی در اخطاری در صحن علنی امروز(دوشنبه) گفت: متاسفانه در مجلس رویکردی دیده می‌شود که بین نتیجه تفاوت قائل می‌شوند این در حالی است که بارها اعلام شده ما در مجلس نماینده‌تر نداریم اما هیأت رئیسه و کمیسیون‌ها برای برخی ارزش دیگری قائل هستند و بین نمایندگان تفاوت قائل می‌شوند.

وی افزود: بنده سوالی درباره عدم اجرای قانون مجلس هشتم در خصوص تقسیمات کشوری از وزیر کشور پرسیدم اما این سوال در کمیسیون شوراها به عنوان سوال منطقه‌ای تعبیر شد. حال اینکه این سوال ملی است و من از اعضای کمیسیون‌ خواستم که صحبت‌های بنده را پیاده کننند تا به این موضوع برسند که حتی یک کلمه در مورد استان،‌ شهرستان و منطقه خاصی نگفتم.

موسوی‌لارگانی در توضیح سوالش گفت: طبق مصوبه مجلس هشتم درباره تقسیمات کشوری روستاهای بالای 3 هزار و 500 نفر جمعیت باید به شهر ارتقا یابند. براساس همین مصوبه اقدامات لازم برای ارتقای چند روستای بالای شش هزار نفر جمعیت به شهر انجام شد اما وزیر کشور رسما می‌گوید که قانون را قبول ندارد و می‌خواهد لایحه‌ای در این رابطه ارائه کند اما بحث ما این است که در حال حاضر قانون وجود دارد و نباید تفاوتی بین شهرها و استان‌ها گذاشته شود.

نماینده مردم فلاورجان افزود: باید از وزیر کشور بخواهیم و بپرسیم که چرا قانون را رعایت نمی‌کند.

به گزارش ایسنا، علی لاریجانی رئیس مجلس در پاسخ به این تذکر گفت: اگر تذکر شما در این رابطه است که چرا کمیسیون شوراها سوال ملی را منطقه‌ای دانسته ما بررسی می‌کنیم ولی اگر می‌خواهید از وزیر کشور سوال کنید در این موضوع مختار هستید.

وی افزود: در دستور جلسه امروز سوال از وزیر کشور قرار داشت که خود آقایان سوال را پس گرفتند.

انتهای پیام

کد N278170