وزیر خارجه لبنان: روش مقابله با تجاوزهای اسراییل باید تغییر کند

جبران باسیل,رژیم صهیونیستی

بیروت – ایرنا- « جبران باسیل » وزیر امور خارجه لبنان با انتقاد از روند شکایت لبنان از تجاوزهای رژیم صهیونیستی به خاک لبنان و نقض مکرر حاکمیت این کشور خواستار تغییر روش کشور متبوعش در این زمینه شد.

به گزارش ایرنا، جبران باسیل در گفت وگو با روزنامه لبنانی« السفیر» که روز دوشنبه منتشر شد، گفت که هرگونه نقض حاکمیت و تجاوز اسراییل به خاک لبنان را محکوم می کنیم و تقدیم شکایت به سازمان ملل و شورای امنیت هم امری بدیهی است.

وی افزود: ارتش لبنان باید اطلاعات جامعتر و دقیقتر از اقدامات اسراییل در تجاوز به خاک لبنان و نقض حاکمیت آن در اختیار وزارتخارجه قرار دهد تا شکایت نامه ها قوی تر و محکم تر باشد.

وزیر خارجه لبنان خاطرنشان کرد: در برخی موارد اطلاعات از اقدامات تجاوکارانه اسراییل دیرهنگام به وزارتخارجه اعلام و موجب می شود که شکایت هم با تاخیر صورت بگیرد و یا جامع نباشد.

جبران باسیل با بیان اینکه « متاسفانه شکایت از اسراییل به یک وظیفه روزانه وزارتخارجه لبنان تبدیل شده است»، گفت که شایسته است به این روش سنتی و معمول پایان داده و روش خود را تغییر دهیم.

وی افزود: متاسفانه تجاوزهای زمینی ، دریایی و هوایی اسراییل و نقض حاکمیت لبنان از سوی این رژیم بسیار زیاد و گسترده شده است و ما نمی توانیم با این روش ها آن را متوقف کنیم.

وزیر خارجه لبنان به راهبرد دفاعی این کشور که قرار است تصویب شود ، اشاره کرد و گفت که این راهبرد باید چگونگی جلوگیری از اقدامات اسراییل در تجاوز به خاک لبنان را ترسیم کند تا بتوانیم با برقراری توازن قوا برای همیشه به آن پایان دهیم.

جبران باسیل از جمله روش های مقابله با تجاوزهای اسراییل را تحمل دولت لبنان در پذیرش مسئولیت خود در پرونده نفت از روش های غیرعادی و غیرسنتی دانست و گفت که دولت باید از روش های معمول که هیچ پیشرفتی ندارد، فاصله بگیرد.

صبح دیروز ارتش صهیونیستی با تجاوز آشکار صدها متر به داخل خاک لبنان در منطق راس الناقوره تلاش کرد تا دو درخت در منطقه را قطع کند و نیروهای یونیفل هیچ اقدامی نکردند.

این تجاوز ارتش صهیونیستی در منطقه نزدیک به محل بمب گذاری نیروهای مقاومت در مسیر گشتی های این رژیم صورت گرفت که در اثر انفجار بمب چند سرباز صهیونیست زخمی شدند.

رژیم صهیونیستی اخیرا بارها برای ربودن دامداران در مناطق مرزی و تصرف منابع آبی لبنان در چاه های النبی شعیب روستای بلیدا و یا رودخانه وزانی تلاش کرده و مانع لایروبی و پاکسازی آنها شده است.

ارتش صهیونیستی همچنین یک رشته مانورها و تمرین های نظامی را از دیروز با استفاده از گلوله های جنگی در ارتفاعات جولان اشغالی و کشتزارهای شبعای اشغالی شروع کرده است.

نیروهای ارتش صهیونیستی در یک مرحله بیش از یک صد گلوله توپ 155 میلیمتری شلیک کردند تا وسیعترین تمرین نظامی زمینی ، هوایی و توپخانه ای ماه های اخیر خود را با شرکت تانک های مرکاوا برگزار کرده باشند.

خاورم ** 1324
کد N278107