تنش میان روسیه و غرب به اوج خود می رسد/

همه پرسی استقلال در دونتسک و لوهانسک به نفع جدایی طلبان تمام شد

آمریکا اروپا

نتایج ابتدایی شمارش آرای همه پرسی در شهرهای لوهانسک و دونتسک اوکراین حکایت از از آن دارد که مردم این دو شهر رای به استقلال از کی یف داده اند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از راشا تودی، هر چند شمارش آرا در شهرهای دونتسک و لوهانسک همچنان ادامه دارد اما با این وجود نتایج ابتدایی حکایت از آن دارد که جدایی طلبان به خواسته خود یعنی کسب استقلال از کی یف رسیده اند.

بر اساس اعلام کمیسیون برگزاری همه پرسی در دونتسک 89.7 درصد از مردم این منطقه به کسب استقلال از حکومت مرکزی اوکراین رای داده اند.

به نوشته راشا تودی، نتایج قطعی در سایر مناطق هنوز اعلام نشده، اما شواهد حکایت از آن دارد که لوهانسک و دونتسک نیز به زودی استقلال خود از اوکراین را اعلام می کنند.

این در حالی است که کشورهای غربی بار دیگر اعلام کرده اند نتایج همه پرسی روز گذشته در دونتسک و لوهانسک را قبول ندارند.

در پی استقلال کریمه از کی یف، در لوهانسک و دونتسک نیز جدایی طلبان اقدام به پیگیری اعتراض خود کرده و جمهوری خلق دونتسک و لوهانسک را تشکیل دادند و با برگزاری همه پرسی در روز گذشته تکلیف آنها برای جدا شدن از کی یف نیز مشخص می شود.

هر چند کشورهای غربی، روسیه را عامل اقدامات جدایی طلبان در شرق اوکراین می دانند اما با این وجود در هفته گذشته "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهور روسیه، از جدایی طلبان اوکراینی خواسته بود تا برگزاری همه پرسی را به تعویق بیندازند اما آنها با این درخواست مخالفت کردند.