هاشمی رفسنجانی در دیدار با نواز شریف:

ایران و عربستان مرجع رفع اختلافات شیعه و سنی هستند/ پاکسازی بدنه اسلام از تروریست‌ها

سیاست خارجی

هاشمی رفسنجانی عصر امروز در دیدار با نخست وزیر پاکستان تاکید کرد که عقلای مسلمان باید تروریست‌ها را که همچون غده‌های سرطانی هستند از بدنه اسلام جدا کنند و مانع ناامنی‌ها شده و عامل همکاری‌ها در جهان اسلام باشند.

به گزارش خبرگزاری مهر، در این دیدار که با تقاضای نوازشریف برای دیدار فوری با آیت‌الله هاشمی رفسنجانی انجام شد، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به مشکلاتی که طالبان در افغانستان به وجود آورده بود، گفت: اگر چه دورنمای سیاسی افغانستان مبهم است، امّا وظیفه ایران و پاکستان است که نگذارند باز هم جنگ داخلی مردم مظلوم افغانستان را قربانی کند.

وی با ارائه تحلیلی از روابط ایران با کشورهای عربی منطقه، جایگاه ایران و عربستان را در بین کشورهای اسلامی ارزشمند خواند و گفت: سابقه همکاری دو کشور از اجلاس فوق العاده کنفرانس اسلامی در پاکستان درخشان شد و هر وقت اختلافات شیعه و سنی عمیق و نگران کننده شد ایران و عربستان به عنوان دو کشور مرجع اسلامی می‌توانند در جهت توسعه همکاریها گام بردارند.

هاشمی با ابراز نگرانی از گسترش تروریستها در کشورهای اسلامی گفت: تروریست‌ها و تندروها بلای جان کشورهای اسلامی هستند و عقلای مسلمان باید غده‌های سرطانی را از بدنه اسلام جدا کنند و مانع نا امنیها و عامل همکاریها در جهان اسلام باشند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اعلام آمادگی جمهوری اسلامی ایران و شخص خودش برای تلاش در جهت رفع نگرانی‌های مسلمانان گفت: مسؤولان و علمای دیگر کشورها هم باید با برنامه ریزی درست به مقابله با اقدامات تفرقه انگیز برخیزند.

وی با بیان ظرفیتها و اشتراکات دو کشور برای گسترش همکاریهای دو جانبه و منطقه ای گفت: حق مردم ایران و پاکستان است که در همسایگی هم از امکانات یکدیگر در جهت رفاه عمومی استفاده نمایند.

هاشمی رفسنجانی مسایل عراق و سوریه را مایه تأسف جهان اسلام دانست و گفت: مسایلی که هیچ منفعتی برای جهان اسلام ندارند، هزینه میتراشند و علاوه بر اختلاف کشورهای اسلامی، مردم بیگناه هم کشته میشوند.

نواز شریف هم در این دیدار با ابراز خرسندی از سفر به ایران، گفت: تعمیق روابط ایران و پاکستان بر پایه یک سابقه طولانی و بر اساس حسن همجواری است.

نخست وزیر پاکستان با اشاره به مذاکراتی که با مسؤولان جمهوری اسلامی ایران داشت، گفت: ظرفیت دو کشور برای گسترش روابط در مسایل تجاری، اقتصادی و صنعتی بالاست.

وی همکاری کشورهای اسلامی را ضرورت شرایط کنونی اوضاع منطقه و جهان دانست و گفت: اگر دست در دست هم دهیم، نه تنها مناقشات منطقهای حل میشود، بلکه میتوانیم از امکانات کشورهای اسلامی در جهت گسترش صلح استفاده نماییم.

نخست وزیر پاکستان با یادآوری خاطرات سیاسی کنفرانس اسلامی اسلام آباد، گفت: جهان اسلام از آقای هاشمی رفسنجانی انتظار دارد که برای کم کردن اختلافات قدم بردارد و همگان هم دوستیها و نقش شما و ملک عبدلله را می دانند.

نواز شریف با اشاره به همکاری‌های سه کشور ایران، پاکستان و ترکیه در سالهای گذشته و با تأکید بر جایگاه هر سه کشور در جهان اسلام گفت: همکاریهای سه کشور در این شرایط هم میتواند از مشکلات کشورهای اسلامی کم کند.