عضو کمیسیون امنیت: نقاط ضعف توافقنامه ژنو تشریح شد/ جای نماینده تیم‌ مذاکره‌کننده خالی بود

مهر نوشت:

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به جلسه امروز که در آن نقاط ضعف تواقفنامه ژنو تشریح شد، تاکید کرد که جای نماینده وزرات خارجه و تیم‌ مذاکره‌کننده در این جلسه خالی بود.

محمدصالح جوکار درباره جلسه عصر امروز یکشنبه ۲۱ اردیبهشت‌ماه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: در این جلسه قرار بود عراقچی از سوی وزارت امورخارجه و باقری با عنوان معاون سابق شورای عالی امنیت ملی حضور یابند که عراقچی به دلیل سفر نتوانست در این جلسه حضور یابد.

نماینده مردم یزد در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: باقری تاریخچه‌ای از مذاکرات ایران و ۱+۵ تا امروز ارائه داد و مسئول سابق کمیته هسته‌ای تیم مذاکره کننده قبلی نیز مسائل حقوقی این توافقنامه را بررسی کرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی اظهار کرد: مسئول سابق کمیته هسته‌ای تیم مذاکره‌کننده از گام اول تا گام نهایی توافقنامه ژنو تجزیه و تحلیل کرده و نقاط ضعف این توافقنامه را بیان کرد.

جوکار افزود: مقرر شد در جلسه بعدی کمیسیون امنیت ملی تیم حقوقی وزارت خارجه چالش‌های اساسی و نقاط ضعف توافقنامه را پاسخگو باشند.

وی تصریح کرد: بر اساس اطلاعاتی که امروز به دست آوردیم آنچه در توافقنامه ژنو آمده منافع ما را تامین نمی‌کند و برنامه درستی برای غنی‌سازی در آینده، توسعه و تحقیق هسته ای و مراکز هسته‌ای صورت نمی‌گیرد.

جوکار با تاکید بر اینکه بندهای توافق‌نامه ژنو حقوق ملت ایران را تامین نمی‌کند، گفت: تغییر طراحی راکتور اراک نه تنها حقوق هسته‌ای ما را تامین نکرده بلکه آینده پژوهش‌های هسته‌ای را با مشکلات جدی روبرو می‌کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی ادامه داد: این جلسه بسیار مفید بود و بندهای توافقنامه ژنو برای ما شفاف شد اما بهتر بود از وزارت امورخارجه و تیم مذاکره کننده نمایندگانی در این جلسه حضور داشتند تا پاسخ ابهامات ایجاد شده را می‌دادند.

 

23503

کد N277437