روزشمار انتخابات92/ روز داغ وزارت کشور، حضور همزمان هاشمی رفسنجانی، مشایی و احمدی نژاد

انتخابات ریاست جمهوری یازدهم,اکبر هاشمی رفسنجانی

شنبه بیست یک اردیبهشت 1392 آخرین روز ثبت نام و البته داغترین روز آن نیز بود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین ، آخرین روز ثبت نام از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری پر حاشیه ترین روز نیز بود. در حالی محمود احمدی نژاد دست در دست اسفندیارش به وزارت کشور رفت تا ثبت نام کند. احمدی نژاد گفت که برای حضور در کنار مشایی از ریاست جمهوری مرخصی گرفته است.  از سوی دیگر در آخرین دقایق ثبت نام از نامزدهای ریاست جمهوری و در حالی که همه از آمدن هاشمی مایوس شده بودند، او به وزارت کشور آمد.

مشایی و احمدی‌نژاد حدود ساعت 17:30 به همراه برخی از اعضای کابینه و هم‌چنین عزت‌الله انتظامی هنرمند پیشکسوت کشورمان وارد ستاد انتخابات شدند. بعد ها انتظامی اعلام کرد که برای اینکه هنگام ثبت نام مشایی او نیز همراه آن ها بوده فریبش داده اند.

در حالی که این دو از ماشین پیاده می‌شدند تعداد زیادی از خبرنگاران و عکاسان برای پوشش ورود آن‌ها در درب اصلی وزارت کشور حضور داشتند و سپس آن‌ها به همراه خبرنگاران وارد ستاد انتخابات شدند.

همزمان با ورود آن‌ها از درب دیگر ستاد انتخابات، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی که تا لحظه‌ آخر گمانه‌زنی‌ها درباره حضور وی وجود داشت وارد ستاد انتخابات شد و در این میان خبرنگاران و عکاسان تلاش می‌کردند که حضور هردو آنها را به صورت لحظه به لحظه پوشش دهند.

حضور همزمان آنها برای بسیاری از خبرنگاران و عکاسان سوژه خبری بود و در مورد این همزمانی، از نزدیکان این دو کاندیدا سوال می‌کردند و برخی تحلیل‌ها وجود داشت که این همزمانی عمدی بوده است؛ در حالی که این دو فرد با یکدیگر خوش و بشی نکردند.

ثمره هاشمی در مورد همزمانی ثبت نام این دو گفت: به نظرم این همزمانی به صورت اتفاقی بوده است و البته حضور این دو در عرصه‌ی انتخابات باعث افزایش مشارکت مردم در انتخابات خواهد شد.

احمدی‌نژاد نیز در مورد حضور همزمان هاشمی رفسنجانی گفت: خوب است که ایشان نیز حضور دارند.

احمدی‌نژاد و مشایی همزمان وارد ستاد انتخابات شدند و احمدی‌نژاد تا آخرین لحظه ثبت نام مشایی، وی را همراهی می‌کرد و در کنار او ایستاده بود.

در هنگام ثبت نام چندین بار احمدی‌نژاد و مشایی دستشان به علامت پیروزی بالا بردند و برخی از طرفداران مشایی نیز که در ستاد انتخابات حضور پیدا کرده بودند شعار «مشایی مشایی حمایتت می‌کنیم»، «مشایی مشایی رییس‌جمهور مایی» سر دادند.

ثبت نام هاشمی رفسنجانی زودتر از مشایی به پایان رسید و بدون این‌که این افراد با یکدیگر برخوردی داشته باشند هاشمی بعد از ثبت نام بلافاصله ستاد انتخابات را بدون این‌که در جمع خبرنگاران حضور پیدا کند ترک کرد.

مشایی و احمدی‌نژاد نیز بعد از این‌که ثبت نام مشایی به پایان رسید در سالن 600 نفره به همراه تعداد زیادی از خبرنگاران حضور پیدا کردند و هردو در جلوی تریبون ایستادند.

احمدی‌نژاد و مشایی پیش از شروع مصاحبه خود با خبرنگاران مدتی با یکدیگر گفت‌وگو کردند و منتظر این شدند که خبرنگاران بتوانند لوگوی رسانه‌ای خود را در جایگاه ویژه قرار دهند و عکاسان نیز بتوانند عکس‌های خود را بگیرند.

مشایی پیش از مصاحبه مطبوعااتی خود با خبرنگاران، شناسنامه خود و هم‌چنین انگشت جوهری‌اش را در مقابل عکاسان بالا برد تا عکس بگیرند.

در سالن 600 نفره وزارت کشور تعدادی از حامیان مشایی نیز به مانند موقع ثبت نام حضور داشتند و شعارهایی در حمایت از او می‌دادند.

بعد از چند دقیقه مصاحبه مطبوعاتی مشایی در حالی که احمدی‌نژاد کنار او ایستاده بود آغاز شد و سخنانی درباره چرایی حضورش در عرصه انتخابات بیان کرد و اعلام کرد که احمدی‌نژاد امروز برای این‌که بتواند با او در این عرصه حضور پیدا کند و مشکلی از نظر قانونی پیدا نشود برای اولین بار در طول هشت سال ریاست جمهوری مرخصی گرفته است.

بعد از این‌که صحبت‌های مشایی به پایان رسید، احمدی‌نژاد نیز سخنانی در جمع خبرنگاران بیان کرد و اظهار داشت: مشایی یعنی احمدی‌نژاد و احمدی‌نژاد یعنی مشایی.

وی به دوستی 28 ساله با مشایی اشاره کرد و اظهار داشت که نذرهایی را نیز در این انجام داده است از جمله سه روز روزه گرفتن و 14 هزار صلوات.

در بین سخنان احمدی‌نژاد عده‌ای از هواداران مشایی شعارهایی در حمایت از احمدی‌نژاد سر دادند که او در پاسخ گفت: درود بر ملت ایران و همه‌ی فرزندان ایران.

بعد از پایان سخنان مشایی و احمدی‌نژاد در حالی که خبرنگاران می‌خواستند سوالات خود را از این دو بپرسند، مشایی اعلام کرد که ان‌شاءالله در فرصت بعدی پاسخگوی سوالات خبرنگاران خواهد بود.

وی هم‌چنین به برخی از مباحث درباره احتمال ردصلاحیتش اشاره کرد و صحبت‌هایی در این زمینه ارایه کرد.

سپس احمدی‌نژاد و مشایی بدون این‌که به سوالات خبرنگاران پاسخ بدهند جمع خبرنگاران را ترک کردند.

2929

 

 

کد N277316