معاون پیشین امور خارجه:

کشورهای اسلامی علیه جریان های تروریستی موضع گیری کنند

اعمال تروریستی,نیجریه

تهران - ایرنا- معاون پیشین امور بین الملل وزارت خارجه با محکوم کردن اقدام ضد انسانی گروه تروریستی بوکوحرام در ربودن دختران دبیرستانی در نیجریه و فروش آنان به عنوان برده گفت: مردم توقع دارند که علمای اسلام به خصوص در جهان تسنن با فتاوی قاطع و روشن دعوی مسلمانی این مدعیان دروغین را رد کنند.

ˈغلامعلی خوشرو ˈ روز یکشنبه در نشست علمی جهان علیه خشونت و افراطی گری که در دانشگاه تهران برگزارشد، اظهار کرد: ربوده شدن 275 دختر دبیرستانی نیجریه ای توسط گروه تکفیری تروریستی بوکوحرام چنان شوک آور است که می توان مرز افراطی گری و خشونت را در آن کشورها دریافت.

وی با بیان اینکه کشتارهای فرقه ای فقط شیعیان مظلوم پاکستان ، عراق و سوریه را هدف قرار نمی دهد، افزود: پیشنهاد رییس جمهوری ایران برای مقابله با خشونت و افراطی گری نشان توجه به این خطر بزرگ است.

وی تاکید کرد: ارابه ترور و کشتار خود به خود متوقف نمی شود و هر روز قربانیان تازه ای را به کام مرگ فرو می برد پس باید حرکتی جمعی در این باره انجام شود.

این مقام سابق وزارت خارجه با بیان اینکه گوش جهان از خشونت و افراطی گری کر شده است، تصریح کرد: این گروه تروریستی اعلام کرده که اقدام ضد الهی و انسانی ربودن دختران را برای اعتلای اسلام و اجرای قوانین شریعت انجام شده است.

خوشرو با بیان اینکه خشونت و افراطی گری ابعاد مختلف دارد اما باید برداشت درستی از مفاهیم آنها صورت گیرد، افزود: ربودن دختران دبیرستانی در نیجریه چنان جوی از اسلام هراسی و اسلام ستیزی در جهان ایجاد کرده است که به هیج وجه قابل جبران نیست.

معاون سابق وزیر خارجه گفت: اسلام با ندای برابری و رفع تبعیض و با شعار آزادی و آزادگی به آفریقا آمده است اما اکنون بوکوحرام به اسم اسلام ولی به رسم جاهلی دختران را دوباره زنده به گور می کند.

این کارشناس حوزه سیاست خارجی گفت: در ایران باید حرکتی جمعی و انسانی علیه افراطی گری وخشونت به راه افتد.

خوشرو پیشنهاد داد: دختران دبیرستانی به نشانه همبستگی با خواهرانشان در نیجریه فریاد مظلومیت سر دهند و خواهان آزادی خواهران در بند خود شوند.

ˈبوکوحرامˈ نام گروهی افراط گرا است که از سال 2009 تا کنون با ادعای حکومت بر نیجریه، به اقدامات خشونت آمیز فراوانی دست زده است. به دلیل ارتباط آشکار این گروه تروریستی با طالبان افغانستان و دیدگاه های افراط گرایانه آنها، برخی از این گروه به عنوان ˈطالبان نیجریهˈ یاد می کنند.

تهرام/ 9136 **1449
کد N276847