سایه زندان و دستگیری بر آزادی رسانه‌ای میانمار

دو سال پس از حذف سانسور از رسانه‌های میانمار به دنبال ایجاد اصلاحات اساسی، خبرنگاران و اصحاب رسانه در این کشور آسیایی بار دیگر با بیم زندانی شدن یا سرکوب دولتی به واسطه محدودیت‌های آزادی رسانه‌ای زندگی می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، از دسامبر گذشته میلادی، هشت تن از اصحاب رسانه در میانمار دستگیر شده‌ و دو تن نیز به زندان افتاده‌اند؛ اقدامی که منتقدان آن را پس رفت و بازگشت دولت میانمار از اصطلاحات می‌دانند.

سردبیر روزنامه انگلیسی زبان آزادی میانمار گفت: تندروها در دولت یانگون فکر می‌کنند آزادی رسانه‌ هم اکنون به حد اعلی رسیده است.

خبرنگاران میانماری نیز می‌گویند، تهیه گزارش درباره مسائل حساس چون اختلاس، زمین‌خواری و مذهب و تنش‌های قومی ممکن است به دیده یک اقدام تحریک‌آمیز انگاشته شود و همین امر باعث واکنش شدید شده است.

دستگیری این تعداد خبرنگار یادآور سرکوب‌گری گذشته در میانمار است؛ زمانی که تعداد زیادی از خبرنگاران و سایر اعضای فعال در رسانه دولت خواستار دستگیری شده و به زندان افتادند.

رئیس اداره صدای دموکراتیک برمه که سرکوب خبرنگاران را محکوم می‌کند، گفت: این یک اقدام محکم، قاطع و عمدی از جانب دولت یانگون برای محدود کردن رسانه است.

یکی از خبرنگاران بدون مرکز که خواست هویتش فاش نشود، گفت: خبرنگاران در چند ماه گذشته با پوشش اخبار موضوعات حساس دولت میانمار را آزموده‌اند. آن‌ها از خطوط قرمز عبور کرده‌اند.

منتقدان می‌گویند: قوانین جدید رسانه که مارس 2014 توسط پارلمان میانمار تایید شد و در انتظار تایید ریاست جمهوری است به مقام های این کشور قدرت بیشتری را برای اعمال نفوذ بر رسانه می‌دهد.

یکی از این قوانین به مقام‌های دولت میانمار اجازه می‌دهد تا انتشار مطالب و تصاویری که باعث تحریک ناآرامی شده یا تهدیدی برای اجرای قوانین و احیای صلح و ثبات در کشور محسوب می‌شود را متوقف و ممنوع کنند.

دولت نیز کنترل خود را بر رسانه‌های خارجی بیشتر کرده است. خبرنگاران خارجی ویزای یک ماهه دارند و خبرنگاران خارجی مقیم ویزای شش ماهه و باید هر 28 روز کشور را ترک کنند و سپس بازگردند.

این در حالی است که سخنگوی دولت یانگون اعلام کرده که هیچ سرکوب رسانه‌ای وجود ندارد.

وی گفت: دولت میانمار علیه هیچ یک از خبرنگاران اقامه دعوا نکرده است.

از زمان روی کار آمدن تین سین، رئیس جمهور میانمار و فرمانده سابق ارتش، اوضاع در این کشور آسیایی بهتر شده و اصلاحاتی صورت گرفته که از جمله آن می‌توان به آزادی خبرنگاران بازداشتی، حذف سانسورها پیش از انتشار و استقلال روزنامه‌ها و مجلات اشاره کرد.

اما حذف این سانسورها تحت فشارهای بین‌المللی به عنوان گامی برای پایان بخشیدن به تحریم‌ها علیه میانمار بوده است.

یکی از اعضای کمیته حمایت از خبرنگاران گفت: این آزادی‌های کوتاه‌مدت یک دل خوشی برای آمریکا و سایر کشورهای غربی بود که خواستار پیشرفت دموکراتیک به عوض پایان تحریم‌ها علیه میانمار بودند.

معاون وزیر امور خارجه آمریکا در امور شرق آسیا و اقیانوسیه در جریان سفر ماه گذشته خود به میانمار خواستار آزادی عمل بیشتر خبرنگاران شده بود.

انتهای پیام

کد N276446