پلیس نیویورک مسلمانان را وادار به جاسوسی می‌کند

روزنامه نیویورک تایمز امروز (یکشنبه) در گزارشی فاش کرد که پلیس شهر نیویورک مهاجران را که اکثر آن‌ها مسلمان هستند، به دنبال حملات تروریستی 11 سپتامبر سال 2001 میلادی به اجبار به عنوان خبرچین‌ در کافه‌ها، رستوران‌ها و مساجد به خدمت گرفته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، روزنامه نیویورک تایمز با اشاره به مدارکی که در دست داشته و همچنین مصاحبه با ماموران ارشد و سابق پلیس نوشت: اداره پلیس شهر نیویورک تلاش کرده تا از کمک مهاجرانی همچون یک دست‌فروش افغان، یک راننده لیموزین مصری و یک دانشجوی حسابداری پاکستانی که به دلایل قانون شکنی‌های جزئی دستگیر شده بودند، برخوردار شود.

این روزنامه آمریکایی به نقل از ماموران پلیس در ادامه نوشت، پلیس مخفی‌هایی که برای واحدی موسوم به "تیم تخلیه اطلاعاتی شهری" کار می‌کنند، در سه ماه اول سال جاری میلادی 220 جلسه پرسش و پاسخ و در سال‌های پیشین صدها جلسه پرسش و پاسخ انجام داده‌اند.

ماموران پلیس این مصاحبه‌ها را داوطلبانه توصیف کردند اما روزنامه نیویورک تایمز گفت: چندین تن از مهاجران مسلمان نسبت به این برخوردها احساس وحشت کرده‌اند.

جان میلر، معاون کمیسیونر بخش اطلاعات گفت، این تیم تخلیه اطلاعاتی در پی نیاز مبرم برای مقابله با منابع تروریسمی به دنبال حملات 11 سپتامبر سال 2001 میلادی شکل گرفت.

‌وی افزود: ما به دنبال افرادی هستیم که می‌توانند در جهان تروریسم ظاهر شوند. شما بدون صحبت با مردم اطلاعاتی کسب نمی‌کنید.

میلر ادامه داد، تکنیک تاریخی تخلیه اطلاعاتی زندانیان که در حال حاضر در مسأله مقابله با تروریسم نیز اعمال شده، بسیار موثر بوده است. ‌

اما روزنامه نیویورک تایمز نوشت، بسیاری از مهاجران مسلمان احساس کرده‌اند که در این خصوص چاره دیگری جز همکاری ندارند. به عنوان مثال می‌تواند به بایجان ابراهیمی، یک دست‌فروش افغان اشاره کرد که در سال 2009 میلادی به دلیل دعوا بر سر بلیط پارکینگ دستگیر شد. بازرسان از وی درباره القاعده، مسجدی که در آن عبادت می‌کند و هویت دیگر مسلمانان که در مسجد هستند، سؤال کردند. نهایتا‌ً از وی پرسیدند که آیا می‌خواهد برای آن‌ها از مساجد اطلاعات جمع‌آوری کند و یا به افغانستان برود؟ ابراهیمی در پاسخ گفته بود: بله.

ابراهیمی پس از آزادی گفت، پس از آن هرگز با آن بازرسان مواجه نشده اما هنوز به خاطر آن مسأله وحشت‌زده است.

انتهای پیام

کد N276342