تشکیل کمیته اضطراری در زمینه رسیدگی به خسارت های سیل در مکه مکرمه

سیل

تهران – ایرنا – فرماندار شهر مکه دستور تشکیل کمیته ای اضطراری برای بررسی سیل اخیر در این شهر و رسیدگی به خسارات و آسیب دیدگان آن را صادر کرد.

به نوشته روزنامه انگلیسی زبان ˈعرب نیوزˈ چاپ عربستان، شاهزاده ˈمشعل بن عبدالله بن عبدالعزیزˈ فرماندار مکه مکرمه طی جلسه ای اضطراری ضمن استماع گزارش ها درباره خرابی و خسارت های ناشی از سیل پنجشنبه گذشته در این شهر، دستور داد کمیته ای اضطراری برای بررسی مساله و رسیدگی به آسیب دیدگان تشکیل شود.

وی در این جلسه بر ضرورت تشدید تلاش ها در جهت کمک به آسیب دیدگان تاکید کرد و گفت: مقامات مربوطه باید از همه توان خود برای خدمات رسانی استفاده کنند.

ˈاحمد عبدالله آل الزیدˈ مدیر کل پروژه های مقابله با سیل در شهرداری شهر مکه در گزارش خود گفت: در حدود 50 درصد از میانگین بارش سالیانه که بین 80 تا 100 میلیمتر متغیر است ظرف مدت دو ساعت بارید.

وی افزود: فشار ناشی از بارش های سنگین روز پنجشنبه بر یکی از خیابان های اصلی این شهر که در آن فعالیت های عمرانی در حال انجام بود، متمرکز شد. طبق اظهارات وی، جمع شدن آب دره ها و کوههای مجاور این شهر نیز به افزایش شدت جریان سیلاب در شهر مکه دامن زد.

به گفته این مقام شهرداری مکه، عملیات ساخت و ساز وزارت راه در یکی از جاده های کمربندی منتهی به شهر مدینه نیز در جمع شدن سیلاب و تغییر مسیر آن بی تاثیر نبوده است.

طبق اظهارات وی، اکنون همه نخاله های ساختمانی و سیلاب های جمع شده در این مناطق به صورت کامل پاکسازی شده است.

به گفته الزید، این سیل تنها به دو نقطه آسیب وارد کرده و مناطق و خیابان های داخلی شهر مکه آسیبی ندیده اند. این در حالی است که مقامات ˈدفاع مدنیˈ عربستان از دریافت تقاضاهای متعدد در زمینه پرداخت خسارت ناشی از باران های شدید خبر می دهند.

ˈسعید سرحانˈ یکی از مقامات این نهاد گفت: بیش از 60 نفر از صاحبان خودرو نیز درخواست غرامت کرده اند.

وی ضمن اذعان به این که شدت باران های سیل آسای اخیر باعث ایجاد تاخیر در ارایه خدمات شهرداری مکه شد، گفت: در حدود4 هزار پرسنل مجهز به ماشین آلات لازم برای پاکسازی مسیرها و احیای امکان تردد وسایل نقلیه به نقاط مختلف این شهر اعزام شده اند.

مکه زادگاه پیامبر اسلام است و مسجد الحرام و کعبه، قبله گاه مسلمانان در آن واقع است، این شهر برای مسلمانان از قداست و اهمیت خاصی برخوردار است.

سالیانه نزدیک به 12 میلیون مسلمان برای زیارت خانه خدا و ادای مناسک حج و عمره به مکه مکرمه سفر می کنند.

خاورم**9156 *1446
کد N276200