مخالفت مجلس با یک فوریت طرح آموزش همگانی قرآن کریم

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با یک فوریت طرح آموزش همگانی قرآن کریم مخالفت کردند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمدحسین میرمحمدی نماینده گلپایگان به عنوان یکی از طراحان این طرح در جلسه علنی امروز مجلس گفت: این طرح به حرکت در راستای مکتبی و اسلامی شدن جامعه کمک می‌کند.

وی افزود: امام می‌فرمود قرآن بخوانیم، بفهمیم و به آن عمل کنیم. این طرح در راستای همین فرموده امام (ره) است.

میرمحمدی تاکید کرد: ‌قرآن در کشورهای اسلامی و غیراسلامی به عنوان کتابی کامل و جامع ترویج می‌شود که می‌تواند مشکلات جامعه بشری را حل کند. در همین راستا این طرح به دنبال آموزش همگانی قرآن کریم برای همه است تا بتوانیم هر چه سریعتر به سمت اسلامی شدن کشور حرکت کنیم.

مهرداد لاهوتی نماینده لنگرود به عنوان مخالف فوریت این طرح، گفت: قطعا آموزش قرآن امر مهم و درستی است اما این طرح مغایر اصول 75 و 52 قانون اساسی است.

به گفته وی، این طرح دارای بار مالی است و قطعا در صورت تصویب مورد ایراد شورای نگهبان قرار می‌گیرد.

سعید حیدری‌طیب نماینده کرمانشاه نیز به عنوان موافق فوریت این طرح، گفت: اکنون کشور با تهاجم فرهنگی مواجه است و دشمن و استکبار جهانی نیز حرکات خود را علیه فرهنگ و قرآن از خانواده‌ها شروع کرده است. بهترین راه‌حل برای مقابله با تهاجم فرهنگی، سرمایه‌گذاری در زمینه فعالیت‌های قرآنی است.

وی تاکید کرد که بهترین روش برای مقابله با تهاجم فرهنگی، ترویج فرهنگ قرآنی و استفاده از قرآن برای فرهنگ‌سازی در جامعه است چون کلام وحی بهترین راه برای ترویج اسلام به شمار می‌آید.

به گفته حیدری‌طیب، باید برای ترویج فرهنگ قرآنی و تربیت جامعه اهمیت قائل شد که این طرح چنین اهدافی را دنبال می‌کند.

رییس مجلس شورای اسلامی نیز در خلال بررسی فوریت این طرح، گفت: طرح یک فوریت آموزش همگانی قرآن کریم دارای اشکال قانون اساسی اصل 75 است و بار مالی را به دولت تحمیل می‌کند.

به گزارش ایسنا، نمایندگان سرانجام با 91 رای موافق، 31 رای مخالف و 15 رای ممتنع از مجموع 208 نماینده حاضر در مجلس با یک فوریت بررسی این طرح مخالفت کردند.

علیرغم این مخالفت، این طرح به گفته رییس مجلس شورای اسلامی به صورت عادی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

انتهای پیام

کد N276159