وزیر فرهنگ لبنان در گفت وگو با ایرنا

درحمایت ایران ازلبنان تردید نداریم/ توطئه علیه سوریه شکست خورده است

ایران,سوریه

بیروت - ایرنا - « رونی عریجی» وزیر فرهنگ لبنان با تاکید به اینکه « در حمایت مستمر جمهوری اسلامی ایران از لبنان در زمینه های مختلف تردید نداریم»، گفت که آمادگی دارد با همکاری مقامات ایرانی برای توسعه و گسترش روابط و مناسبات فرهنگی بین دو کشور تلاش کند.

رونی عریجی روز یکشنبه در گفت وگو با ایرنا و در پاسخ به پرسشی در باره برخی جوسازی ها، با بیان اینکه « جمهوری اسلامی ایران کشوری بزرگ و دارای فرهنگی غنی و ریشه دار است»، بر ضرورت استفاده لبنان از توانمندی ها و تجارب ایران با فعال کردن همه توافقنامه های امضا شده بین دو کشور تاکید کرد.

وی سفر مقامات جمهوری اسلامی ایران و لبنان به کشورهای یکدیگر را ضروری خواند و آمادگی خود را برای سفر به تهران به منظور تقویت روابط و مناسبات دو کشور و دو ملت بویژه در زمینه فرهنگی اعلام کرد.

وزیر فرهنگ لبنان با بیان اینکه نباید فرصت ها را برای همکاری بیشتر از دست بدهیم ، سفر به جمهوری اسلامی ایران و دیدار با مقامات و مردم ایران را مایه افتخار خود دانست.

رونی عریجی، روابط ایران و لبنان را تاریخی ، بسیار مستحکم و ریشه دار خواند و در عین حال تاکید کرد که این روابط حتی می تواند بهتر از وضع موجود باشد.

وی با بیان اینکه تحولات منطقه ای و بین المللی بر لبنان تاثیر زیادی دارند، گفت که توافق بین جمهوری اسلامی ایران و گروه 1+5 تاثیرات مثبتی بر اوضاع منطقه بویژه لبنان دارد و برای همین امیدواریم بزودی تحقق یابد .

وزیر فرهنگ لبنان با بیان اینکه« توافق بین ایران وگروه 1+5 می تواند زمینه بسیاری از بحران ها و تنش های در منطقه را از بین ببرد»، افزود: معتقدم ایران کشوری بزرگ است و می داند چگونه منافع خود را تامین و تقویت کند و برای همین سال ها توانسته است در مقابل این همه فشار مقاومت و ایستادگی کند.** توطئه علیه سوریه شکست خورده است

رونی عریجی در ادامه گفت وگو با ایرنا، با تاکید به اینکه « توطئه ها علیه سوریه شکست خورده اما بطور کامل پایان نیافته است»، گفت: متاسفانه این توطئه تبعات و آثار اجتماعی و انسانی زیادی داشته است.

وی تصریح کرد : کشورهای بیگانه در حال طراحی و اجرای برنامه هایی در منطقه هستند که امیدوارم به نفع ما باشد.** لبنان باید از بن بست سیاسی خارج شود

وزیر فرهنگ لبنان در باره انتخاب رییس جمهوری این کشور گفت: تا 25 ماه مه (4 خرداد ماه) زمان داریم تا رییس جمهوری جدید را انتخاب کنیم و اگر موفق نشویم اختیارات رییس جمهوری به دولت منتقل می شود.

رونی عریجی نسبت به پیامدهای ورود لبنان به این مرحله که از آن به عنوان « خلاء سیاسی» یاد می شود، هشدار داد و افزود: رییس جمهور بالاترین مقامی است که یک شخصیت مسیحی می تواند در لبنان عهده دار شود و خالی ماندن کرسی ریاست جمهوری برای مسیحیان لبنان قابل پذیرش نیست.

وی با تاکید بر ضرورت انتخاب رییس جمهوری و خارج شدن لبنان از این بن بست سیاسی ، اظهار داشت: تاکنون نشانه ای برای حل این مشکل دیده نشده است اما نمی دانیم که حتی چند ساعت آینده چه اتفاقی می افتد زیرا لبنان کشور اتفاقات غیرمنتظره بوده و همه چیز در آن امکان پذیر است.** نامزد گروه 8 مارس

وزیر فرهنگ لبنان در باره نامزد گروه 8 مارس گفت: ژنرال «میشل عون» با همه طرف های سیاسی تماس هایی را برقرار کرده است و ما به عنوان یک جریان سیاسی از او حمایت می کنیم و امیدواریم تماس های او به نتیجه برسد و بتواند وارد بعبدا« کاخ ریاست جمهوری لبنان» شود.

رونی عریجی اظهار داشت: چنانچه تماس های ژنرال عون به نتیجه نرسد باید با همپیمانان خود بنشینیم و گزینه های دیگر را بررسی کنیم.

وی خاطرنشان کرد: ما به عنوان بخشی از گروه 8 مارس خواستار انتخاب رییس جمهوری توافقی هستیم و آن را به نفع همه لبنان و اصول اساسی آن یعنی مقاومت و سلاح آن و دیگر قضایا می دانیم.

وزیر فرهنگ لبنان تصریح کرد:گفته می شود انتخاب رییس جمهوری لبنان به تاخیر می افتد تا نتیجه انتخابات سوریه مشخص شود و یا منتظر نتیجه توافق ایران و غرب می باشند ، اینها تحلیل ها هستند اما لبنانی ها هنوز فرصت دارند تا خود رییس جمهوری کشورشان را انتخاب کنند.

چهارمین جلسه پارلمان لبنان برای انتخاب رییس جمهوری جدید این کشور قرار است روز پنجشنبه آینده برگزار شود.

نخستین جلسه پارلمان لبنان سه هفته قبل با حضور 124 نماینده از 128 عضو پارلمان و با حد نصابی کم نظیر در سال های گذشته تشکیل شد، اما در انتخاب رییس جمهوری موفق نبود.

در این جلسه «سمیر جعجع» رییس حزب نیروهای لبنانی ونامزد گروه 14 مارس تنها 48 رای کسب کرد و مغلوب 52 برگه سفید و بویژه 5 رایی که نمایندگان به قربانیان اقدامات تروریستی او در طول جنگ خانگی لبنان دادند، شکست سنگینی را متحمل شد.

جلسه دوم پارلمان لبنان برای انتخاب رییس جمهوری جدید که قرار بود چهارشنبه دو هفته برگزار شود، به دلیل به حد نصاب نرسیدن ( حضور 86 نماینده از مجموع 128 نماینده) تشکیل نشد و تنها 76 نماینده وارد صحن مجلس شدند.

سومین جلسه پارلمان لبنان هم برای انتخاب رییس جمهوری جدید این کشور که قرار بود چهارشنبه گذشته برگزار شود، به علت اینکه به حد نصاب 86 نماینده نرسید، تشکیل نشد.

بر اساس اعلام رییس مجلس لبنان، جلسات دوم و به بعد با حضور دو سوم نمایندگان (86 نماینده) به حد نصاب می رسد و رسمیت می یابد اما بر خلاف جلسه اول که انتخاب رییس جمهوری به همین تعداد رای نیاز داشت، در جلسات بعدی هر نامزدی که بتواند اکثریت مطلق ( نصف بعلاوه یک یعنی 65 رای) را کسب کند، می تواند به کاخ ریاست جمهوری (بعبدا) برود.

چنانچه نمایندگان پارلمان لبنان تا پایان مهلت قانونی 4 خردادماه موفق به انتخاب رییس جمهوری جدید نشوند و همچنین دوران 6 ساله ریاست جمهوری « میشل سلیمان» تمدید نگردد، دوره خلاء سیاسی از 4 خردادماه شروع خواهد شد و مطابق نص قانون اساسی این کشور همه اختیارات رییس جمهوری به دولت واگذار می شود و اعضای دولت باید در خصوص کوچکترین تصمیم به اجماع برسند.

خاورم ** 1324
کد N276080