سفر نخست وزیر پاکستان به تهران و افقهای روابط دو کشور

ایران

اسلام آباد - ایرنا - منابع خبری دولتی پاکستان امروز یکشنبه گزارش دادند : محمد نواز شریف نخست وزیر بi منظور سفر رسمی به ایران و دیدار با مقامات کشورمان؛ اسلام آباد را به مقصد تهران ترک کرد.

به گزارش ایرنا به نقل از رادیو پاکستان، سفر نواز شریف به تهران در راستای ارتقای روابط اقتصادی میان دو کشور و دیدارهای مقامهای ارشد تهران و اسلام آباد انجام می شود.

وزارت امور خارجه پاکستان پیش از این ضمن اعلام رسمی این خبر در بیانیه ای اعلام کرد : بازدید نواز شریف از ایران ؛ اولین دیدار میان مقامهای بلند پایه ایران و پاکستان پس از تشکیل دولت های جدید در این دو کشور محسوب می شود.

وزارت خارجه پاکستان می افزاید: نخست وزیر پاکستان به دعوت حجت الاسلام و المسلمین ˈحسن روحانیˈ رییس جمهوری اسلامی ایران به تهران سفر می کند و نواز شریف قرار است در طول این سفر با حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی و روحانی دیدار و گفت وگو کند.

در بیانیه مرکز دیپلماسی دولت اسلام آباد تصریح شده است: سطح روابط دوجانبه، تحولات منطقه ای و بین المللی و همچنین امور مشترک ایران و پاکستان در نشست مقامهای ارشد دو کشور مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

براساس این گزارش؛ چند تفاهمنامه و قرارداد همکاری در زمینه های مختلف با هدف نهادینه کردن همکاریهای مشترک و سودمند میان ایران و پاکستان در طول سفر نواز شریف به تهران میان دو طرف امضا می شود.

وزارت امور خارجه پاکستان اضافه کرد: سفر نخست وزیر این کشور به ایران بیانگر رویکرد شفاف اسلام آباد در پیگیری سیاست توسعه روابط دوجانبه و بنای چشم انداز روشن در تعاملات آتی ایران و پاکستان است.

این منبع نوشت: داشتن منطقه ای صلح آمیز از اولویتهای سیاست دولت پاکستان محسوب شده و جمهوری اسلامی ایران از جایگاه مهمی در این سیاست برخوردار است.

وزارت امور خارجه پاکستان، تقویت روابط و همکاریهای اقتصادی را از اهداف رو به جلوی مقامهای دو کشور خواند و افزود: در این خصوص؛ با ارتقای تعاملات میان مردم دو کشور، ظرفیتها و سطح همکاریهای تجاری میان ایران و پاکستان گسترش پیدا می کند.

ˈسرتاج عزیزˈ مشاور ارشد نخست وزیر در امنیت ملی و امور خارجی، سید ˈطارق فاطمیˈ دستیار ویژه نخست وزیر در امور خارجی، ˈعبدالمالک بلوچˈ سروزیر ایالت بلوچستان، سناتور ˈاسحاق دارˈ وزیر دارایی و امور اقتصاد، ˈشاهد خاقان عباسیˈ وزیر نفت و منابع طبیعی در میان هیات بلند پایه سیاسی و اقتصادی نواز شریف در سفر به ایران را تشکیل می دهند.

سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان پیشتر گفته بود: سفر نواز شریف به تهران به منظور ارتقای سطح همکاریهای دو کشور برای دولت اسلام آباد بسیار سازنده خواهد بود.

آساق ** 1095**1577
کد N276078